Yavru Vatan Kıbrıs Terimi Nereden Geliyor?

Kimdir? Mehmet Selçuk 15 Mayıs 2021

Yavru Vatan Neresidir?

Günümüzde, anavatan olarak Türkiye kabul edilmektedir. Yurt dışındaki türkler her zaman Türkiye’yi anavatan olarak görür ve bunu nesilden nesile taşır. Yavru vatan ise sadece KKTC’ye özel olarak kullanılan bir terimdir. Bu kavramların nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte ilk olarak ne zaman ve kim tarafından söylendiği de meçhuldür.

Yavru Vatan Kıbrıs İlk Olarak Nerede Söylendi?

Özellikle yavru vatan kavramı, anavatan kavramı ile birlikte ilk olarak 1948 yılında konuşma diline girmeye başlamıştır. 28 Kasım 1948 günü Lefkoşa’da Nazif Denizer tarafından “Anavatan ve Yavruvatan” kavramları kullanılarak halka hitap edilmiştir. Hatta Nazif Denizer miting sırasında “… Biz Türkiye’ye ‘Anavatan’ diyoruz. Türkiye’de bizi gerçek ‘Yavruvatan’ olarak kabul ediyorsa, ‘Ana’nın ‘Yavru’ya karşı birçok vazifeleri vardır…” ifadesiyle Türkiye’ye karşı isteklerini dile getirmiştir. O yıllardan itibaren günümüze kadar Kıbrıs için ‘Yavruvatan’ kelimesi kullanılıyor.

Kıbrıs ve Türkiye

Zaman zaman anlaşmazlıklar yaşansa da Kıbrıs yavru vatan olarak kalacaktır. Çünkü hem Türkiye’ye olan bağlılığa hem de Türkiye’nin Kıbrıs’a karşı sorumluluğuna bağlı olarak birbirleriyle olan ilişkileri bu şekilde devam edeceği düşünüldüğünde bu kavramlar kilit niteliktediryavru vatan. Ayrıca, Akdeniz’in stratejik bütünlüğü içinde Türkiye için oldukça büyük önem taşımaktadır.

Kıbrıs ‘ın Ana Vatan için Önemi

Kıbrıs’ın Türkiye için büyük bir önemi vardır. Başta Akdeniz’deki hakimiyet için olmak üzere bir bütün olarak düşünülmelidir bu iki devlet. Özellikle son dönemlerdeki Doğu Akdeniz meselesiyle birlikte Kıbrıs’ın önemi daha fazla belli oldu.

Kıbrıs, sadece Türkiye’nin işine yarayan bir ada değildir elbette. Türkiye’de yavru vatana karşı sorumluluklarının farkında ve birçok alanda destekçisi olarak bu sorumluluğu üstleniyor. Birbirini destekleyen 2 ülke olarak çok daha güçlü bir hale gelebileceklerinin farkında oldukları sürece, gelişimleri devam edecek olan, bütün olarak düşünülmesi gereken 2 devlettir Türkiye ve KKTC. İki ülkede coğrafyada kilit ülke konumunda olduğu için de ayrı bir önem teşkil etmektedir.

Son dönemlerdeki gerginlikler de  muhtemelen yakın zamanda son bulacaktır. Çünkü Kıbrıs için Türkiye, Türkiye için ise  Kıbrıs olmazsa olmazdır. Kalıcı hasarlar yaşanmaması için tehditlere karşı açıkgözlü davranılmalı ve dikkatli olunmalıdır.


#kıbrıs #yavru vatan
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler