Ülkelerin Tarihleri : İtalya

Ülkeler Tarihi Mehmet Selçuk 12 Aralık 2020

İtalya’nın tarihi


İtalya’nın Bayrağı

İtalya’nın tarihi, antik dönemi, Orta Çağ’ı ve modern dönemi kapsar. Klasik dönemlerden bu yana antik Fenikeliler, Yunanlılar, Etrüsler ve Celts, İtalya’nın dört bir yanına dağılmış çeşitli İtalik halkların yanı sıra diğer antik İtalyan kabileleri ve Yunanca, Kartaca ve Fenike kolonileri ile Yarımadası’nda yaşadılar. İtalya Romalılar’ın ve Roma İmparatorluğu’nun metropole’sinin anavatanıydı. Roma M.Ö. 753 yılında Krallık olarak kuruldu ve M.Ö. 509 yılında monarşinin Senato ve halkın hükümeti lehine devrildiği bir Cumhuriyet oldu. Daha sonra Roma Cumhuriyeti Etrüsler, Celts ve yarımadanın Yunanlıları pahasına İtalya’yı birleştirdi. Roma, Batı Avrupa, Kuzey Afrika ve yakın Doğu’nun egemenliğine geldiği İtalik halkların federasyonuna liderlik etti.

Julius Caesar

Cumhuriyet, diktatör Julius Caesar’ın suikasta kurban gitmesinden sonra düşüşünü gördü. Roma İmparatorluğu daha sonra yüzyıllar boyunca Batı Avrupa ve Akdeniz’i domine ederek insanlığa ölçülemez katkılarda bulunmuştur. Bunlardan bazıları Orta Çağ ve Rönesans boyunca merkezi konumda kalan Batı felsefesi, bilim ve sanatın gelişmesine yol açmıştır. Roma’nın M.S. 476’de yıkılmasından sonra İtalya, çok sayıda şehir ve bölge polislerinde parçalanmış, Ve topraklarından ünlü kişilikleri ve yakından ilişkili kişilikleri (Dante Alighieri, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Niccolido Machiavelli, Galileo Galilei ve hatta Napoleon Bonaparte gibi İtalya’nın tarihi ) görse de, siyasi açıdan büyük ölçüde bölünmüş durumda kaldı.

Deniz cumhuriyetleri sevkıyat, ticaret ve bankacılık yoluyla büyük refah kazanarak, Avrupa’nın Asya ve yakın Doğu ithal mallarına ana giriş limanı olarak hareket ederek kapitalizmin temellerini attılar. Orta İtalya Papal Devletlerin altında kalırken, güney kısmı Bizans, Arap, Norman, İspanyol ve Bourbon’un bir dizi rahibi nedeniyle büyük oranda feodal kalmıştır. İtalyan Rönesansı Avrupa’nın geri kalanına yayılmış ve modern dönemin başlangıcıyla insani, bilim, keşif ve sanata yeni bir ilgi ortaya çıkarmıştır. İtalyan kaşifler Uzak Doğu ve Yeni Dünya’ya yeni rotalar keşfederek Keşif Çağı’na destek oldu.

Benito Mussolini

1. Dünya Savaşı’nda İtalya, Almanya ve Avusturya-Macaristan ile Üçlü İttifak üyesi olmasına rağmen Fransa ve İngiltere ile Entente’ye katıldı ve çatışmanın başlıca müttefik güçlerden biri olarak zaferine temel bir katkıda bulundu. İtalya, Trento ve Trieste’yi satın alarak birleşmeyi tamamladı ve Uluslar Ligi icra kurulunda daimi sandalye kazandı. Yine de, İtalyan milliyetçileri 1. Dünya Savaşı’nı ezeli bir zafer olarak gördüler ve bu duygu 1922 yılında Benito Mussolini’nin faşist diktatörlüğündeki yükselişe yol açtı.

Ve Sonra…

Daha sonra 2. Dünya Savaşı’na, Nazi Almanya ve Japonya İmparatorluğu ile birlikte, askeri yenilgi, Mussolini’nin tutuklanması ve kaçması (Alman diktatör Adolf Hitler’in de yardımıyla) ile birlikte katıldılar. İtalyan Resistance (Müttefik Kraliyet tarafından desteklenen) ile “İtalyan Sosyal Cumhuriyeti” olarak bilinen nazifasist bir kukla devleti arasında İtalyan Medeni Savaşı. İtalya’nın serbestleştirilmesi, Sosyal Cumhuriyet’in yıkılması ve Mussolini’nin direniş ellerinde öldürülmesi sonrasında ülke, monarşiyi referandum, yeniden icat edilmiş demokrasi, ekonomik mucizenin keyfini çıkarmış ve Avrupa Birliği NATO’yu kurmuştur. Bu, 21. Yüzyılda güçlü bir ekonomik, kültürel, askeri ve siyasi faktör olmaya devam etmektedir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler