Ülkelerin Tarihleri : İspanya

Ülkeler Tarihi Mehmet Selçuk 8 Aralık 2020

İspanya’nın Bayrağı

İspanya ya da İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında yer alan İber Yarımadası’nda konumlanmış bir ülkedir. Tarihi MÖ 1100 yılına ( Fenikeliler) dayanan İspanya toprakları, İspanya isimli bir ülkeye zaman zaman yer vermiştir. İber Yarımadası’nın tarihi ise günümüzden tam tamına otuz beş bin yıl önceye dayanmaktadır. Milattan önceki ikinci yüzyılda ise İspanya adıyla bir oluşum tarihte ilk defa Roma Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak yerini aldı. Tarihi birçok sarsıntıyla dolu olan İspanya modern dönemlerde bile, çok yakın zamana kadar birçok varlık ve yokluk savaşı vermiştir.

Yinelenen siyasi kararsızlık, siyasete askeri müdahaleler, sık sık ortaya çıkan iç savaşlar ve baskıcı hükümetlerin hüküm sürmesi modern İspanyol tarihini oluşturan olaylardı. On dokuzuncu yüzyılda İspanya’da İngiltere ve Fransa’dakine benzemeyen parlamenter monarşiyi sağlayan anayasal bir sistem vardı, fakat bu sistem İspanyol toplumunun sosyal, ekonomik ve ideolojik bakımdan ayakta durmasını sağlayacak kuruluşları geliştirebilecek kapasitede değildi.

İç Savaşlar Devam ediyor..

500.000’den fazla kişinin öldüğü İspanyol İç Savaşı (1936 – 1939) nesillerdir süregelen anlaşmazlıkları daha geniş bir boyutta ve daha kanlı bir şekilde yeniden gözler önüne serdi. Katolik Kilisesi’nin sosyal ve siyasi rolü, sınıf farklılıkları ve Bask ve Katalan milliyetçilerinin cephesinde bölgesel özerklik savaşı merkezli bu anlaşmazlıklar milliyetçi lider Generalissimo Francisco Franco y Bahamonde (1939 – 1975) liderliğinde bastırılmış fakat tam olarak ortadan kaldırılamamıştı. Bu anlaşmazlıklar, Franco rejiminin son yıllarında militanların yenilik çağrıları ve artan terör eylemlerinin ülkenin istikrarını tehdit etmeye başlaması sonucunda tekrar alevlenmişti.

1977 yılında yapılan genel seçimle ülke sağlam bir Avrupa devleti rolüne bürünmeye başlamıştır. O günden bu güne yaşanan gelişmeler İspanya’nın daha sağlam bir temele yerleşmesini sağlamıştır. Bugün İspanya, Avrupa’nın güçlü devletlerinden bir tanesidir.

İspanya’nın Günümüz Haritası

1.Dünya Savaşı’nda İspanya, bütün dünya devletlerine rağmen tarafsız kalmıştır. 1936’da yapılan seçimlerde solcuların başarılı olması üzerine ülkede iç savaş çıktı. 1939’da iç savaşın sona erdi ve Franco devlet başkanı oldu. 1975 yılında Franco’nun ölümünün ardından yapılan seçimlerde Constituent Cortes adında anayasal bir kurum olarak görev yapan meclis, anayasayı değiştirmek üzere toplandı ve 1978 anayasasını çıkarttı. Finalde İspanya 17 özerk devlet ve 2 özerk şehre ayrıldı.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler