Ülkelerin Tarihleri : Dubai

Ülkeler Tarihi Mehmet Selçuk 24 Aralık 2020

Dubai

Dubai

Modern Dubai’nin resmi kayıtları 18. yüzyıla kadar ortaya çıkmaya başlamamış olsa da, göçebe çobanların MÖ 3.000’e kadar uzandığına dair kanıtlar MÖ 3.000’den itibaren kalıcı çiftçiliğe dayalı yerleşimlere dair kanıtlar var. Arkeologlar ayrıca büyük ölçekli ticaret kervan karakollarının kanıtlarını buldular. Bu da onları bölgenin çeşitli zamanlarda ticaret için önemli bir merkez olduğuna inandırdı. MS 7. yüzyılda Dubai, bilinen ilk Müslüman hanedanı Emevi yönetimindeydi. Emevi, merkezde sıkıca Arap Yarımadası ile İspanya’dan Hindistan’a uzanan siyasi ve dini bir imparatorluktu. Artan ticaret yollarıyla bölge, armut dalışı ve balıkçılık gibi kıyı endüstrileriyle gelişmeye başladı. İnci dalışından elde edilen kârlar, iki dünya savaşı nedeniyle uluslararası talep eksikliği ve bunların ticaret yolları ve küresel ekonomiler üzerindeki etkileri nedeniyle 20. yüzyılda düşmeye başladı.

Dubai Sahili 1960’lar

Dubai’nin ekonomisi, 1966’da Dubai’nin petrolle tanıştığı 20. yüzyılın ortalarına kadar büyük ölçüde balıkçılık ve inci dalışına dayanıyordu. Petrol bu uykulu kasaba için her şeyi değiştirdi ve sonunda onu bugün olduğu mega şehre dönüştürdü. Para birimini rupiden (bugün hala kullandığı) riyale çevirmesinden kısa bir süre sonra Şeyh Raşid, son petrol parasıyla modern bir şehir geliştirmeye başladı ve 1971’de Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’nin parlak başkenti olarak kuruldu. Dubai’nin “planlanmış” bir şehir olarak yakın tarihi, inanılmaz derecede temiz ve modern bir altyapıya yol açmıştır.

Günümüzde Dubai

Günümüzde Dubai

19. yüzyılın Dubai’si bugünün gökdelenleri arasında neredeyse hiç fark edilmiyor. Artık bir balıkçı köyü değil, Dubai bugün dünyanın en yüksek binası (şimdilik) klimalı otobüs durakları, süper arabalar, devasa golf sahaları ve sayısız modern harikaya ev sahipliği yapıyor. Oteller… Dubai’de bile ucuz oteller var. Petrol hala yerelin zenginliğinin çoğunu oluştururken (şaşırtıcı bir şekilde Dubai nüfusunun sadece% 15’ini oluşturuyor) turizm ve gayrimenkul Dubai ekonomisinin gittikçe büyüyen parçaları haline geliyor. Dubai, dünyanın seçkinleri arasında popülerdir ve Orta Doğu’daki en pahalı şehir ve dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir. Aynı zamanda çeşitli alanlarda çalışmak için çöl şehrine gelen Afrika ve Asya’dan milyonlarca göçmene de ev sahipliği yapıyor. Dubai’nin tarihi, değişimin hikayesi olarak özetlenebilir. Mütevazı başlangıçlardan dünyanın en fütüristik yerlerinden birine kadar her zaman benzersiz olmuştur ve gitgide daha büyüleyici büyümeye devam etmektedir. Qatar Airways üzerinden yapılan günlük uçuşlarla, bu büyüleyici şehri keşfetmek için daha iyi bir zaman olmamıştı. Ayrıca Qatar Airways, dünyanın en iyi şehirlerine aktarmalı uçuşların yanı sıra en iyi uçuş içi deneyimi sunuyor.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler