TÜRKÇÜLÜK(TURANCILIK)

Osmanlı Tarihi Mehmet Selçuk 19 Kasım 2020


Fransız İhtilalinden sonra genellikle Osmanlı gibi çok uluslu devletler daha fazla etkilenmiştir. Osmanlı da milli bilinç gelişme göstermiş, milliyet duygusuyla birlikte azınlıklar bağımsız olmak için isyan etmişlerdir. Dönem aydınları bu parçalanma sürecini durdurmak amacıyla yeni fikirler üretmişlerdir. Bunun sonucunda Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük Batıcılık ,Adem-i Merkeziyetçilik gibi akımlar ortaya çıkmıştır.
Türkleri tek bir bayrak altında toplamak “Turancılık”, Anadolu’da bağımsız bir Türk devleti kurmak ise “Türkçülük” olarak tanımlanmaktadır.

Türkçülük nedir?


Ortaya çıkan akınlardan İslamcılık ve Osmanlıcılık fikirlerinden arzu edilen sonucu almayınca Türkçülük fikrinin ortaya çıkması artık kaçınılmazdı. Osmanlıcılık , Osmanlı Müslümanlarını bir arada tutmayı amaçlamıştır. Türkçülük fikrinin asıl amacı yani temel fikri Türk dünyasını tek bir bayrak altında toplamaktır.
Fransız İhtilali’yle birlikte ortaya çıkan milliyetçilik akımı, İslamcılık ve Osmanlıcılık fikirlerinin düşünülen etkiyi bırakamamaları Avrupa’da Türklere karşı başlayan hakaretler Osmanlının kaybettiği topraklardaki Türklerin Anadolu’ya göç etmesi ve bununla milli duygularının gelişmesi, Osmanlı gençlerinin Avrupa’ya eğitim için gönderilip orada milliyetçilik akımının rüzgarına kapılmaları, etkili olmuştur.

Türkçülük fikriyle birlikte tüm Türkleri tek bayrak altında toplamak dışında dil ve kültür bağı ile Türkleri birleştirmek amaçlanmıştır. Tüm Türkleri birleştirerek Osmanlıya saygınlık kazandırılmak da istenmiştir. Ancak bu Türkçülük fikri Müslüman olup Türk olmayan etnik gruplar için ayrıştırıcı bir unsur olmuştur.
Türkçülük fikri, akımı denildiği zaman akla ilk Ziya Gökalp gelir. Kendisi Atatürk’ün fikirlerinin de babasıdır. Türkçülük düşüncesi Atatürk’ün milliyetçilik düşüncesi üzerinde de etkili olmuştur.
Anadolu’daki diğer önemli isimler arasında Yusuf Akçuraoğlu, Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Emin Yurdakul, Ömer Seyfettin, Halide Edip Adıvar, Fuat Köprülü gibi isimler bulunmaktadır. Anadolu dışında İsmail Gaspıralı’da düşüncelerini “Dilde, fikirde, işte birlik “şeklinde ifade etmiştir.

İttihat ve Terakki amblemi.jpg
İttihak ve Terakki


Türkçülük fikrini İttihak ve Terakki Cemiyeti uygulamaya çalışmış, bu kapsamda pek çok dergi, gazete, yayın kurulmuştur. Türk Yurdu Cemiyeti yaptığı yayınlarla birlikte Türlük üzerine bir kamuoyu oluşturmaya çalışırken ,Türk Ocağı Cemiyeti ise konferanslarla halkı bilinçlendirmiştir. Bu anlayış üzerine faaliyetlerde bulunan İstihlak-ı Milli Cemiyeti, Millî Talim ve Terbiye Cemiyeti mevcuttur.

Türkçülük Fikrinin Ana Hatları

 • Büyük Türk Birliği (Pantürkizm) sağlanmalıdır.
 • Türk’ün tarihi ve kültürü üzerine araştırmalar yapılmalıdır.
 • İletişim dili olarak İstanbul Türkçesi kullanılmalıdır.
 • Milli ekonomi kurulmalı ve güçlendirilmelidir.

Sarıkamış Harekatı Türk dünyasını birleştirilmek amacıyla yapılmış ancak başarısız olmuştur. Sonuç olarak Türk dünyasını birleştirecek askeri ve siyasi gücün Osmanlıda mevcut olmadığını da göstermektedir.

Enver Paşa 1918-1922’de, karışıklık içinde Rusya’da Turancılık fikrini canlandırmaya çalışırken öldürülmüştür. Ziya Gökalp’in Genç Kalemler dergisinde yazdığı Turan şiirinde geçen “Vatan ne Türkiye’dir Türklere, ne Türkistan: Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan”

#Türkçe tarih dersleri sitesi #Ziya Gökalp
Yorumlar
  Neslihan

  19 Kasım 2020

  Hocam kısa ve öz olmuş elinize kaleminize sağlık ❤️
  Hocam Haçlı seferleriyle ilgili bir yazı istemiştim ama dibine taş düştü herhalde


 1. Yağmur Çiçek

  19 Kasım 2020

  Neslihan hanım , yorumunuz için teşekkür ederim. “Sabreden Derviş Muradına Ermiş.”


 2. […] Türk tarihindeki değeri ve yeri oldukça önemlidir. İlk Türk devletlerinde Kurultay’ın doğal üyesi olan ‘Hatun’ Türkler için daima önemli ve […]


 3. […] bir Türk dünyası haritası bulunur. Harita Türkler’in bulunduğu bölgeleri göstermek amacıyla […]


 4. […] Kutluk Kağan, Türk adının tarih sahnesinde var olmasını sağlayan en önemli isimlerden bir tanesi olurken […]


 5. Beyza

  3 Aralık 2020

  Emeğinize sağlık


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler