TÜRK ADININ ORTAYA ÇIKIŞI VE YAYILIŞI

Eski Türk Tarihi Mehmet Selçuk 6 Aralık 2020

Türk, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Asya ve Doğu Avrupa’nın birçok kesiminde yaşayan Ural-Altay dil ailesine ait olan ve Türkçenin farklı lehçelerini (Azerice,Özbekçe,Kırgızca,vb.) konuşan insanlara verilen genel bir isimdir.

Bu kavram etimolojik olarak Çince ve Arapçada olan kavramlardır. Çin tarihinin başyapıtlarından olan Sui-Şu kaynağında Tu-kuie miğfer manasına gelmektedir. Arapçada ise ses benzerliğiden kaynaklı ‘terk’ kelimesi ile eş sesli olarak Kaf Dağının ardına terk edilmiş bir kavim olarak tanımlanmaktadır.

Türk Adının Ortaya Çıkışı

Birçok tarih kaynağında bu adın  ilk ortaya çıktığı dönem M.S. 6 yüzyılda Gök Türkler tarafından kurulan devlette (552-744) karşımıza çıktığı kabul edilmektedir. Türk kavramı karşımıza buradan önce Hun devletinde karşımıza çıksa bile yazılı olarak Gök Türk yazıtlarında görüldüğü için böyle kabul edilmektedir. Türk kavramı bir isimden çok aslında Mete Han‘ında dediği gibi “Yay gerebilen ve ok atabilen bütün toplulukları bir aile gibi birleştirdim; şimdi onlar Hun oldu”sözüyle anlatılan belli özelliklere sahip aynı kökenden olan insanların bir araya toplandığı göçebe yaşama sahip kişilerden oluşan uygarlığa verilen isimdir.

Türk Adının Yayılışı

Türklerin ve Türk adının yayılmasındaki en büyük rol, Türklerin yaşam biçimiydi. Bu yaşam biçiminin getirisi daha çok toprağa sahip olabilme ve daha hızlı yayılma politikası sayesinde daha kolay yayılma oluyordu. Bu hızlı yayılım büyük çaplı bir yayılım olamıyordu. Dünyaya bu ismi ilk olarak duyurulduğu olay Kavimler Göçüydü, Asyadan Avrupaya olan büyük Türk akını sonucunda Orta Avrupa, Arap Yarım Adası gi bi yerlerde bile bu isim duyulmuş oldu. Arap yarım adasında duyulan bu isim sayesinde, yapılan ticaretler sonucunda Türk toplumu akın akın islam dinine geçmiş oldu. Bu toplum islamiyete geçtikten sonra islamiyetin yükselişi ve ivmesinin etkisi ile daha hızlı bir güçlenme ve yükselişe geçti. Bu geçişten sonra Türk ve İslam isimleri bir biri ile eşlenmiş duruma geldi.

Anadolu Türkleri

1071 yılında Alpaslan’ın Malazgirt Savaşından sonra başlayan ve Anadolu’dan Avrupa’nın birçok yerine kadar uzanan Anadolu Türklerinin dönemi sonucunda bu isim Fransa’dan Amerika’ya kadar dünyanın bütün topraklarına yayılmış oldu. Kanuni ile dünya gücü olan türkmilleti gücün vermiş olduğu rehavetten dolayı dünyadaki etkin gücünü yavaş yavaş kaybetmeye başladı, taa ki I. Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı’nın yıkılıp Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’yle türkün gücü tekrardan dünyaya gösterilmiş oldu. Hasta adam olarak adlandırılan türkler bu mücadeleden sonra Mete Han’ında belirttiği savaşçı ismini geri kazandılar.


#Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler