Trablusgarp Savaşı ’nda Askeri Havacılık

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 5 Aralık 2020

Trablusgarp Savaşı, Osmanlı ile İtalya arasında 1911 ila 1912 yılları arasında yaşanmıştır. Savaşın sebeplerinin başında İtalya’nın sömürgecilik politikası gelir. Ayrıca Trablusgarp konum olarak Osmanlı için zor bir bölgedir ve İtalya’ya komşudur. Bu sebeple Osmanlı Devleti mecburi bir barış sözleşmesine yönelmiştir ki bu da büyük bir kayıp doğurmuştur. Yapılan Uşi Antlaşması ile Trablusgarp ve Bingazi İtalya’ya verilmiştir. Ayrıca Osmanlı’nın Kuzey Afrika’daki son toprağı da kaybedilmiştir.

İlk askeri uçaklar

Trablusgarp Savaşı ‘na damga vuran olay ise ilk kez askeri uçakların kullanılmasıdır. O yıllarda Avrupa’da askeri amaçla kullanılmak üzere uçak üretimi yaygınlaşmaya başlamıştı. İtalya’da bu gelişmelerle birlikte kendi askeri uçaklarını üreterek kullanmaya başladı. Osmanlı da daha yeni yeni başlanan havacılık sektörü daha gelişmemişti. Bu sebeple Osmanlı bu yönden zayıftı. Yine de başarılı bir mücadele veren Osmanlı özellikle masada kaybetmiştir.

Bu savaş aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk savaşıdır. Atatürk dışında Enver Paşa gibi yetkili kişilerde yer almıştır bu savaşta fakat yenilginin önüne geçilememiştir.

Özellikle 19.yy’ın başından itibaren gelişen mekanik bilimi, savaşlar için geliştirilen silah ve makinelerle hız kazanmıştır. Uçakların savaş amacıyla kullanımı da ilk olarak Trablusgarp savaşıyla başlamıştır. Bu savaşla itibaren İtalya’da özel hava filoları kullanılmaya ve üretimine başlanmıştır. Her ne kadar eksikler olsa da askeri uçaklar savaşlarda çokça kullanılmış ve iş görmüştür.

Trablusgarp Savaşı‘nda İtalya Hava Kuvvetleri Kumandanı olarak Albay Montezemolo görev almıştır. Havacılık Bölümü Başkanı olarak ise General Maurizio Moris görev almıştır. Bu subaylar Libya’ya da uçak göndermişlerdir ve üst otoriteyi buna ikna etmişlerdir.

Motorsuz olarak ilk uçuşlar 1891 yılında OttoLilienthal tarafından planör ile gerçekleştirilmiştir. 1903’te ise Wright kardeşler ilk motorlu uçuşu gerçekleştirmiş ve uçakların temelini atmıştır. Uçaklar uzun bir süre savaşlardaki en önemli unsurlar olmuştur ve günümüzde de hala öyledir. Daha sonraları uçaklar birçok farklı işlevle karşımıza çıkmıştır.


#trablusgarp savaşı #Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler