Tekalif-i Milliye Emirleri

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 27 Aralık 2020

600 yıldır hüküm süren ve bu süre zarfında dahi topraklarının üzerinde birçok göz barındıran Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından elbette bu gözler boş durmayarak işgallere başlamıştır. Başta belirli bir hükümet olmadığını düşündükleri için milletin de topraklarına sahip çıkmayacağını düşünseler de unuttukları bir şey vardı:  Türk milleti başka hiçbir millete benzemez. Halkın kendi kendini yönettiği Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından önce Türk milleti Kurtuluş Savaşı’nda var güçleriyle Anadolu topraklarını işgallerden kurtarmaya çalışmışlardır.

Kurtuluş Savaşı zamanında yapılan önemli savaşlardan biri de Sakarya Meydan Muharebesi’dir. Sakarya Meydan Muharebesi öncesinde ise bu savaşı yapmak için Türk milletinin yeterli gücü olmadığı bariz bir şekilde belli idi. Bu sebeple her zaman olduğu gibi ordunun gücünü halktan alması gerekiyordu. Mustafa Kemal Paşa’ya özel bir kanunla bu zor dönem içerisine hızlıca karar alınması sebebi ile verilen yasama yetkisi ile Mustafa Kemal Paşa, Tekalif-i Milliye Emirleri adı altında yani ‘Ulusal Yükümlülük’ emirlerini yayınlamıştır.

7 Ağustos 1921’de yayınlanan Tekalif- Milliye Emirleri Kurtuluş Savaşı döneminde ordunun savaşa hazırlanabilmesi için ihtiyaçlarını halkın yardımı ile karşılaması için 10 maddeden oluşturulmuş emirlerdir.

Yazımızın devamında Tekalif-i Milliye Emirleri kapsamında yayınlanmış olan emirleri bulabilirsiniz.

Tekalif-i Milliye Emirleri Maddeleri

Tekalif-i Milliye Emirleri 10 maddeden oluşmaktadır:

 • Her ilçede bir tane Tekalif-i Milliye komisyonu kurulacaktır.
 • Halk, elinde bulunan silah ve cephaneyi 3 gün içerisinde orduya teslim etmelidir.
 • Her aile bir askeri giydirecektir.
 • Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40’ına ordu tarafından el konulacak ve bunların karşılığı daha sonra ödenecektir.
 • Ticaret ile uğraşan kimselerin ellerinde olan her türlü giyim eşyasının %40’ına el konulacaktır. Bu eşyaların karşılığı daha sonra ödenecektir.
 • Her türlü makineli aracın %40’ına ordu tarafından el konulacaktır.
 • Halkın elinde bulunan tüm binek ve taşıt araçlarının %20’sine el konulacaktır.
 • Sahibi olmayan tüm mallara en konulacaktır.
 • Tüm terzi, marangoz, nalbant gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacaklardır.
 • Halkın elindeki araçlar bir defaya mahsus olacak şekilde 100 km’lik yola ücretsiz askeri ulaşım sağlayacaklardır.


Yorumlar
  Coğrafyacı

  3 Şubat 2021

  Sayın Hocam sizce bu emirler çıkmasa bile Aziz Türk milleti yine varını yoğunu canını dişine takarak vatanı uğruna feda etmez mi ? (Dönemin şartlarını düşünecek olursak emirden çok gereklilikti ama )


 1. Mehmet Selçuk

  11 Nisan 2021

  Elbette bu emirler çıkmasa Yüce Türk milleti üzerine düşeni yapacaktı. Fakat bu emirler muhalif olup aynı zamanda milli birliğimizi tehlikeye sokmaya çalışanlar için çıkartılmış olabilir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler