Sultan Alparslan kimdir ve nasıl Selçuklu Sultanı olmuştur?

Kimdir? Mehmet Selçuk 5 Aralık 2020

Sultan Alparslan’ın hayatı

Sultan Alparslan, 20 Ocak 1029’da Horasan Meliki Çağrı Beyin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Sultanımızın ismi bilindiği gibi Alparslan değildir. Gerçek adı Muhammed bin Davut Çağrı’dır, Alparslan ise lakabıdır. Ölüm tarihi net olmasa da 25 Kasım 1072 olarak bilinir. Savaş meydanında hançerlenerek şehit olmuştur. Doğduğu şehir belli değildir, ölüm yeri ise şuan ki Türkmenistan şehri olan Mervdir. Sultan Alparslan daha küçük yaşlarından eğitim hayatına başlamış ve dönemin büyük alimleri tarafından iyi yetiştirilmiştir. Sultanımız daha küçük yaştan savaş tecrübesi edinmiştir. Bunun nedeni ise Sultan Alparslan’ın babası Çağrı Beyin hastalanmasıdır. Bu şekilde bir süre idareyi elinde tutmuş, Çağrı Bey ölünce ise idareyi tam olarak eline almıştır ve Horasan Meliki olmuştur. Zaferleri sayesinde Horasan ve Selçuklu’nun diğer bütün şehirlerinde itibar kazanmıştır. Bu sayede bir çok önemli kişi tarafından her zaman desteklenmiştir. Alparslan 27 Nisan 1064 yılında Selçuklu sultanı olmuştur. Sultan Alparslan’dan sonra 11 çocuğu arasından 1. Melikşah sultan olmuştur.

Sultan Alparslan nasıl Selçuklu sultanı oldu?

Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey 5 Eylül 1063 yılında, şuan ki İran topraklarında olan Rey şehrinde vefat etmiştir. Öldüğünde 73 yaşındadır. Evlendiği eşlerinden hiç çocuğu olmamıştır. Bu yüzden vasiyetinde yazdığı üzere kardeşi Çağrı Beyin oğlu Süleyman tahta geçmiştir. Süleyman, Vezir Amidülmülk tarafından desteklenmiştir. Süleyman’a karşı ağabeyi olan Kavurd, Sultan Alparslan, amcası Mûsâ İnanç Yabgu ve Çağrı beyin amcası Selçuk’un torunu olan Kutalmış’da taht üzerinde hak talep etmiştir.

Alparslan, ilk olarak Herat’da bulunan Mûsâ İnanç Yabgu üzerine yürüyerek, onu mağlup etmiştir. Bu olayın ardından ordusu ve destekçileri ile Selçuklu başkenti olan Rey şehrine doğru yönelmişlerdir. 1063 yılının son günlerine doğru Kutalmış’ı da yenilgiye uğratmıştır. Alparslan’ın Rey şehrine girmesi üzerine İsfahan’a kadar ilerlemiş olan Kirman meliki Kavurd geri çekilmiştir. Sultan Alparslan tahta geçtiğinde kendi adına hutbe okutmuş ve sikke kestirmiştir. Bunun ardından Halife, Alparslan’ın saltanatını 27 Nisan 1064 tarihinde ilan ve tasdik etmiştir. Yaptığı seferler ve bunun sonucunda kazandığı zaferler sayesinde İslam ve Türk tarihi için önemli bir yer ve itibar kazanmıştır.

#Sultan Alparslan #Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler