Pisagor Kimdir ?

Kimdir? Mehmet Selçuk 14 Aralık 2020

Pisagor Kimdir ?

Pisag

Samos’un Pythagoras’ı (Pisagor) (c. 570 – c. M.Ö. 495) antik bir Yunan filozof ve Pythagoreanizmin anılan kurucusuydu. Onun siyasi ve dini öğretileri Magna Graecia’da iyi tanındı ve Plato, Aristotle ve onlar aracılığıyla Batı felsefesini etkiledi. Hayatının bilgisi efsane tarafından gölgelendi, ama Samos adasında mücevher oymacı olan Mnesarchus onu oğlu gibi görünüyor. Modern bilim adamları Pisagor’un eğitim ve etkileriyle ilgili anlaşmazlıklar yaşıyorlar, ancak M.Ö. 530 civarı İtalya’nın güneyindeki Croton’a gittiği ve burada başlatılan bir okulun gizliliğini yitirip toplumsal, ascetik bir yaşam tarzı yaşadığını kabul ediyorlar. Bu yaşam tarzı, geleneksel olarak vejeteryanizm de dahil olduğu söylenen bir dizi diyet yasağını da kapsamasına karşın, modern bilim insanları bu konuda tam bir vejeteryanizm savunduğu konusunda şüphe duydular.

Pisagor ile en güvenli şekilde tanımlanan eğitim, metempsikoz veya her ruhun ölümden sonra yeni bir vücuda girmesini sağlayan “ruhların göçü”. Ayrıca, gezegenlerin matematiksel denklemlere göre hareket etmesini ve böylece duyulamaz bir müzik senfonisi üretmesini sağlayan müzisyen universalis doktrini de tasarlamıştır. Bilim adamları, Pisagor’un kendisine atfedilen sayısal ve müzikli öğretilerin geliştirilip geliştirilmediğini veya bu öğretilerin daha sonraki takipçileri, özellikle de Croton Philolaus tarafından geliştirilip geliştirilmediğini tartışıyor. Croton’un M.Ö. 510 yılında Sybaris’e karşı kazandığı kesin zafer sonrasında, Pisagor’un takipçileri demokrasi destekçileriyle çatışmaya girdi ve Pythagorean toplantı evleri yakıldı. Pisagor bu zulüm sırasında öldürülmüş veya Metapontum’a kaçmış olabilir ve sonunda ölmüş olabilir.

Pisagor’un Buluşları

Antika olarak Pisagor, Pythagorean teorisi, Pythagorean ayarı, beş normal katı, Oransal sal, Dünya küreselliği ve Venüs gezegeni olarak sabah ve akşam yıldızlarının kimliği gibi birçok matematiksel ve bilimsel keşifle anıldı. Kendisine filozof (“bilgelik aşığı”) adını veren ilk kişi olduğu ve dünyayı beş iklim bölgesine ayıran ilk kişi olduğu söylendi. Klasik tarihçiler, Pisagor’un bu keşifleri yapıp yapmadığını ve kendisine yapılan başarıların büyük olasılıkla daha önce mi yapıldığını yoksa iş arkadaşları ya da halefleri tarafından mı yapıldığını tartışıyorlar. Bazı hesaplar, Pisagor ile ilgili felsefenin matematik ve sayıların önemli olduğunu belirtmektedir ancak bunun aslında matematiğe veya doğal felsefeye ne ölçüde katkı sağladıysa tartışılır.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler