Paris Barış Konferansı

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 11 Aralık 2020

1.Dünya Savaşı fiilen bitmişti. Fakat Osmanlı Devleti ile yapılan Mondros Ateşkes Antlaşması haricinde diplomasi alanında atılan herhangi bir adım yoktu. Bu sebeple 1.Dünya Savaşı’nın diplomatik olarak da bitirilmesini amaçlayan antlaşmalar da bu konferans içerisinde hazırlanmıştır. Paris Barış Konferansı, toplamda 32 devletin göndermiş olduğu temsilciler ile yapılmış bir konferanstır. Genel olarak Paris Barış Konferansı ile ilgili bilgi verdikten sonra yazımızın devamına bu konferans ile ilgili detaylara değineceğiz.

Paris Barış Konferansı Nedir?

Paris Barış Konferansı içerisinde tüm dünyayı etkileyen önemli kararların alındığı tarihi bir konferanstır. İttifak Devletleri ile savaşa giren diğer devletler arasında yapılan Barış Konferansı üzerinde elbette kazanan devletler İngiltere, Fransa, ABD ve İtalya’nın söz hakkı daha fazlaydı. Genel olarak İttifak Devletleri konferansta söz sahibi olmuşlardır.

Paris Barış Konferansı’nın Tarihi

18 Ocak 1919’da Paris’te yapılması dolayısı ile Paris Barış Konferansı ismini alan ve 32 devletin katılımı ile gerçekleşen konferansta savaşın kaybeden devletleri ile ittifak devletleri arasında barışı sağlamak adı altında çeşitli antlaşmalar yapılmıştır.

Paris Barış Konferansı Maddeleri

Konferans içerisinde birçok karar alınmıştır. Bu kararları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Barış Konferansı içerisinde ilk kez ismi geçen Milletler Cemiyeti’nin kurulması ile ilgili kararlar alınmıştır.
  • ABD, konferans içerisinde de yalnızlık politikasını izlemiş ve diğer devletlere pek karışmamıştır.
  • Osmanlı Devleti ile ilgili imzalanacak bir antlaşma için karar alınmamıştır.
  • Yunanistan, Barış Konferansı’na İzmir ve çevresinde Rumların daha fazla olduğunun ve buradaki Rumların Türkler tarafından katledildiğini beyan eden sahte bir belge sunmuştur.
  • Yunanistan’ın getirdiği sahte belgeler doğrultusunda İzmir ve çevresinin Yunanistan tarafından işgal edilmesi kabul edilmiştir.
  • Daha önceden Mondros Ateşkes Antlaşması’nda sinyalleri verilen Doğu Anadolu’da bir Ermeni Devleti kurma fikri, Barış Konferansı’nda tam olarak kararlaştırılmıştır.
  • 1.Dünya Savaşı sonrasında milletler arası barışı sağlamak amacı ile Milletler Cemiyeti kurulmuştur. (Fakat hiçbir etki sahibi olamamış ve 2.Dünya Savaşı’nın başlaması ile yıkılmıştır.)

İsmi her ne kadar ‘Barış’ konferansı olursa olsun Osmanlı Devleti toprakları üzerinde uçuşan İtilaf Devletleri’nin Osmanlı’nın elinde kalan Anadolu topraklarını da aralarında pay etmek için düzenlenen bir konferans olduğu da gayet açıktır. Bundan sonra ya ayağı kalkacaktık ya da tarihte 600 yıl hüküm sürüp raflara kaldırılan bir devlet olarak kalacaktık. Bu sebeple bizler ayağı kalkmayı tercih ettik ve yeni Türkiye’nin doğuşu hız kazandı

#Osmanlı Devleti
Yorumlar

    […] Paris Barış Konferansı’nda İttifak Devletleri ile kaybeden devletlerden Almanya, Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan ile Antlaşmalar yapılmış ve savaşın kaybeden taraflarına ağır yaptırımlarda bulunulmuştur. Aslında burada yapılan Antlaşmalar da beraberinde 2.Dünya Savaşı’na zemin hazırlamış olmuştur. Özellikle de Almanya kendisi ile yapılan antlaşmanın zorlayıcı şartlarına isyan etmiş ve beraberinde yeni Nazi rejimi ile iktidarı ele geçiren Adolf Hitler ile 2. Dünya Savaşı’nın fitilini yakmıştır. Ne ironidir ki Paris Barış Konferansı’nın sonucunda devletler arasındaki barışı korumak amacı ile kurulan Milletler Cemiyeti ile aynı konferansta bu Antlaşmalar da yapılarak savaşı körüklemiş olmuşlardır. Birçok İroni ile dolu olan Paris Barış Konferansı’nda imzalanmış olan Antlaşmalar yazımızın devamında maddeleri ile bulunmaktadır. […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler