Paleolitik Çağ : İnsanlığın Ortaya Çıkışı

Genel Mehmet Selçuk 9 Ekim 2020

Paleolitik Dönem Nedir?


TAKİP ET

 İnsanlığın ortaya çıktığı günden bu yana oldukça uzun bir süre geçmiştir. İnsanlığın ortaya çıkışı ile ilgili birbirinden farklı teoriler mevcut olsada arkeolojik çalışmalar o dönem de yaşayan insanlar hakkında detaylı bilgiye ulaşılmasına olanak sağlamaktadır. 2.500.000 milyon yıl önce başlayan paleolitik çağ buzul çağı olarak da bilinmektedir. Oldukça soğuk bir iklimin etkili olduğu paleolitik çağkendi içerisinde üç farklı grupta incelenmektedir. Milyonlarca yıl devam eden paleolitik çağda insanlar oldukça ilkeldir. İnsanlık tarihinin en büyük ve en karanlık dönemini oluşturan paleolitik çağ ile ilgili detaylı bilgiler mevcuttur. Avcılık ve toplayıcılık ile hayatlarını idame ettiren dönem insanları mağara ve ağaç kovuklarında yaşamıştır. Göçebe bir hayat tarzına sahip olduklarından kalıcı bir eser bırakmamışlardır. Mağara içerisinde yer alan sanat eseri olarak sayılabilen resimler paleolitik çağın özelliklerinden biridir. İletişimleri ile ilgili günümüzde net bir bilgi bulunmamaktadır. Resimlerin kendilerini ifade etmek amacıyla kullandıkları bir araç olduğu tahmin edilmektedir.

Alt Paleolitik Dönem

homo erectus

 İnsanlığın başlangıcı olarak kabul edilen paleolitik çağ alt, orta ve geç paleolitik çağ olarak üçe ayrılmaktadır. Bu üç grup içerisinde birbirinden farklı özellikler görülmektedir. Alt paleolitik çağ 2.500.00 ile 140.000 yıl arası yaşanılan döneme verilen isimdir. Bu dönemde insanlar hayvanları avlayabilmek ve kendilerini korumak amacıyla yaşları yontmaya başlamıştır. Yontma taş devri olarak anılmasının sebebi taşların yontulmasıdır.

Orta Paleolitik Dönem

 Orta paleolitik çağ ise 140.000 ile 40.000 yılları arasında yaşanılan dönemdir. Bu dönemde yoğun bir buzullaşma görülmektedir. Havanın sertliği sebebiyle avlanma ve toplayıcılık seviyesinde düşüş görülmüştür. İnsanlar toplu halde yaşamaya devam etmiştir. Kar yağısının yoğun olarak görüldüğü dönem içerisinde daha büyük vahşi hayvanlar avlanabilir hale gelmiştir. Avladıkları hayvanların postlarını ısınmak için kullanmışlardır. Ölü gömme teknikleri ilk olarak orta paleolitik çağda görülmeye başlanmıştır

Altamira

Geç Paleolitik Dönem

 40.000 ile 10.000 arasında ki dönemdir. Taş işçiliğinin geliştiği bu dönemde mağara içlerine yapılan resimlerde artış görülmektedir. Yalnızca taş kullanımı değil kemik kullanımı ile kesici aletler yapılmaya başlanmıştır. Süs eşyası yapımına başlanılan bu dönemde dönem insanlarının kendilerine ve yaşantılarına dikkat ettikleri bilinmektedir.

Diğer bir içeriğimiz de Mumyacılık‘tan bahsettik, bakmanızı öneriyoruz.

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler