Osmanlının ilk deniz savaşı

Osmanlı Tarihi Mehmet Selçuk 3 Aralık 2020

Osman bey tarafından kurulan bu beylik ilk başlarda deniz ile bir sınırı olmadığı için deniz donanması açısından sıkıntı çekmiştir. Bir süre sonra topraklarını genişleten devletimiz deniz ile sınır bulundurunca denizden gelen bazı tehditler ile karşılaştı. Osmanlının ilk deniz güçleri 1361 yılında Karesi beyliğini ele geçirerek karşılanmıştır. Buna rağmen Osmanlı diğer Batı Anadolu beyliklerine göre donanmada çok fazla gelişememiştir. Bunun nedeni ise Osmanlının Balkanlara yönelmesidir. Bu yüzden Osmanlıda ilk deniz savaşı tecrübe edilene kadar donanma gücüne özen gösterilmemiştir.

Osmanlının venedikliler ile karşılaşması

Ege denizinde bulunan ve venedik devletine bağlı olan Andros adasının beyi olarak kabul edilen Pietro Zeno zaman zaman Osmanlı ticaret gemilerine düşmanca hareketlerde bulunuyordu. Bu nedenle 1415 yılında 1. Mehmetin (Çelebi Mehmet) emri ile Gelibolu da bulunan tersaneden 30 kadırga, Çalı bey önderliğinde denize inmiştir. Çalı Beyin donanması yapılan saldırılara karşı Milos, Andros ve Paros adalarına hücum etmiştir. Bu adalardan hem büyük ganimet hemde bir sürü esir elde etmiştir. Tam geri dönerken ise Eğriboz adasında karşısına çıkan bir kaç venedik ticaret gemisini zapt etmiş ve donanmamız geri topraklarına dönmüştür.

Osmanlı – Venedik savaşı (1416)

1415 yılında yaşanan bu olaydan bir sene sonra Venedik Amirali olan Pietro Loredano önderliğinde kurulan donanma, Lapseki önlerine gelir. Pietro Loredano, Türkler tarafından bir saldırı olmadıkça hareket bile etmeyeceğine dair senatodan kesin emir almıştır. Neler olduğunu anlayan Osmanlı donanması da hemen harp tertibatı almış ve beklemeye başlamıştır. İki tarafta önce karşı tarafın saldırıya geçmesini beklerken savaşın başlamasına büyük bir yanlış anlaşılma yol açar. İstanbul tarafından gelen Midilli gemisini, Türk gemisi zanneden Venedik Amirali hemen gemiyi kovalamaya başlar. Midilli gemisi ise Osmanlı donanmasına sığınır. Venedik Amirali o gemiyi ister ancak Osmanlı Amirali olan Çalı Bey buna karşı çıkar. Bu olay üzerine büyük bir muharebe meydana gelir. Daha yeni gelişmeye başlayan Türk donanması bu ilk ciddi deniz muharebesinde yenilgiye uğrar. Osmanlı Amirali Çağrı bey ise bu muharebede şehit olur. Yaralanmış olan Venedik Amirali ise hemen Bozcaada ya gider. 1417 yılındı Venedikliler Lapsekiyi almak için tekrar gelseler de karada Türkler kadar güçlü olmadıkları için hiç bir şey elde edemeden geri dönerler.

#osmanli #savaş #Türkçe tarih dersleri sitesi #Venedik
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler