Mustafa Kemal’in Harp Okulu Eğitim Yılları

Atatürk Köşesi Mehmet Selçuk 2 Aralık 2020

Mustafa Kemal’in eğitim gördüğü askeri okullar

 Hayatta elbette birçok alan insana dersler verir, ders alınan tek alan okul değildir. Bu dersler ilk olarak ailede başlar sonra da okulda devam eder. Okullarda sadece Türkçe, matematik öğrenmek değildir amaç. Gerçek amacımız, her dersten de bir ders çıkarmak, yeni fikirlere sahip olmak, kendimiz olma yolunda adımlar atmak, birey olmaktır. Bu sebeple gerek derslerindeki başarılar ile gerek ise okulda edindiği kazanımlar ile kişilik ve karakterini yoğuran tarihteki en önemli isimlerden Mustafa Kemal’in, Mustafa Kemal Atatürk olma yolundaki adımları olan eğitim hayatını sizlere detaylı başlıklar halinde anlatmayı kendimize borç biliriz. Bizlerin yapması gereken atamızın eğitim yıllarını okurken kendimize de dersler çıkarmaktır. Bir önceki yazımızda Mustafa Kemal’in rüştiye ve idadi yıllarını anlattıktan sonra bu yazımızda ise Mustafa Kemal’in hayali, asker olma yolundaki son adımlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.  

Mustafa Kemal’in Harp Okulu Eğitim Süreci 

 Artık genç bir delikanlı olan Mustafa Kemal, 13 Mart 1899 yılında İstanbul Harp Okuluna girmiştir. Okula girmiş olduğu ilk yıl onun için sadece yeni bir okul değil aynı zamanda yeni bir şehir demekti. İlk yıl İstanbul’a alışmaya çalışmış, her gencin yapabileceği gibi derslerini ihmal etmiştir. Fakat tekrardan derslerini toparlayıp kaldığı yerden de devam edebilmiştir. Hatta bir sözünde Mustafa Kemal Atatürk, bu durumdan şu şekilde bahsetmiştir: 

 ‘Birinci sınıfta gençlik hayallerine tutuldum. Dersleri ihmal ettim. Senenin nasıl geçtiğinin farkında olmadım. Ancak dersler kesilince kitaplara sarıldım.’ 

 Birinci sınıf deneyimini atlattıktan sonra Mustafa Kemal, ikinci ve üçüncü sınıfta derslerine çok daha fazla odaklanarak başarısını katlamaya devam eder. Matematiğe duyduğu özel ilginin yanı sıra harp okulunda almış olduğu askeri derslere de yoğunlaşmaya başlar ve o zamanlardan içinde bulunan askeri dehası kendini yavaş yavaş göstermeye başlar. Mustafa Kemal’in üstün başarısı sayesinde okuldan mezun olurken dereceye girmiş ve kurmaylığa hak kazanmıştır. 

 Harp okulunda geçirmiş olduğu yıllar Mustafa Kemal’in fikir gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Okul yıllarının bir sürecinde arkadaşları Ömer Naci, Ali Fuat Cebesoy, İsmail Hakkı ile okulda ‘hürriyet’ fikrini yaymaya çalışan el yazması bir dergi bile çıkarmışlardır. O zamanlar Namık Kemal’in eserlerini okuyup ilham alan Mustafa Kemal’in vatansever ve özgürlükçü görüşleri görülmeye başlanmıştır. 

İstanbul Harp Akademisi Eğitimi 

Mustafa Kemal’in askeri eğitim gördüğü İstanbul Harp Akademisi’ndeki arkadaşlarıyla

 Mustafa Kemal, üç yıllık eğitimi sonrasında 10 Ocak 1902’de teğmen(mülazım) rütbesi ile eğitim yıllarına devam etmiştir. Harp okulunda dereceye girerek başarı sergileyen öğrencilerin alınarak kurmay olarak yetiştirildiği bu okulun eğitim süresi ise iki yıldır. Mustafa Kemal’in özellikle liderlik özelliğinin belirginleştiği iki yıl Mustafa Kemal için oldukça verimli olmuştur. 

 11 Ocak 1905 yılında harp akademisinden 37 kişi mezun olmuştur. Mezunlardan 13 kişi ise kurmay olmuştur. Mustafa Kemal ise bu 13 kişi arasında beşinci olmuştur. 

#harp akademisi #Mustafa Kemal eğitim #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar

    […] eğitimini İstanbul Harp Akademisi’nde alıp, üstün bir başarı ile mezun olan Mustafa Kemal, artık öğrencilik yıllarını […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler