Mustafa Kemal’in Rüştiye ve İdadi Eğitim Yılları

Atatürk Köşesi Mehmet Selçuk 1 Aralık 2020

 Mustafa Kemal’in eğitim hayatına bir önceki yazımız olan ‘Mustafa Kemal Ailesi ve Eğitim Hayatı’ yazımızda başlamış ilkokul yıllarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Mustafa’nın gelecekte tarihin görüp görebileceği en iyi lider ve komutan olma yolunda önünde birer basamak olan eğitim hayatının devamını sizlerle paylaşacağız. 

 Selanik Mülkiye Rüştiyesi- Selanik Askeri Rüştiyesi 

Mustafa Kemal’in eğitim aldığı Selanik Askeri Rüştiyesi(Ortaokulu)

 Mustafa Kemal, dayısının yanından tekrar Selanik’e geldiğinde ilk olarak gittiği okul Selanik Mülkiye Rüştiyesi’dir. Fakat Mustafa, sınıfta bir arkadaşıyla dalaştığı için bir hocasından kötü muameleye maruz kalmıştır. Bunun üzerine Mustafa, daha fazla o okula gitmek istemediğini belirtmiştir. Mustafa Kemal’in bizzat kendi kaleme aldığı hatıralarında bahsettiğine göre komşularından Kadri Bey’in askeri rüştiyeye (ortaokul) giden oğlu Ahmet ve sokakta gördüğü diğer üniformalı subaylar onun içinde zaten var olan asker ve üniforma aşkını daha körüklüyor ve ilgisini bu yöne çekiyordu. Bunun üzerine Mustafa, annesine haber vermeden 1893 yılında Selanik Askeri Rüştiyesinin sınavlarına girmiş ve üstün bir başarı sergilemiştir. Oğlunun bu denli başarılı olduğunu gören Zübeyde Hanım’ı da ikna etmek haliyle çok da zor olmadı ve Mustafa eğitimine hayali olan Selanik Askeri Rüştiyesinde devam etti. 

 Daha küçük yaşlarında dahi kendinden emin ve hayalleri üzerine giden, kendi kararlarını veren tutumu Mustafa Kemal’in ileride ne denli başarılı bir lider olacağının sinyallerini veriyordu. 

Mustafa Kemal’in ‘Kemal’ İsmini Alması 

 Mustafa Kemal’in Selanik Askeri Rüştiyesindeki tüm derslerde gösterdiği üstün başarı öğretmenlerinin de dikkatini çekiyordu. Bir gün Mustafa’nın matematik öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Sabri Bey, zekâsı ve çalışkanlığını taktir ettiği öğrencisi Mustafa’ya Namık Kemal’den esinlenerek ‘Senin adın da Mustafa benim de adım Mustafa. Arada bir fark olmalı. Senin adının sonuna bir de Kemal ismini ekleyelim.’ Teklifinde bulundu. Bu teklif Mustafa’nın da hoşuna gitmişti. Mustafa olarak girdiği dersten, çalışkanlık ve olgunluk anlamına gelen Mustafa Kemal ismiyle çıkmıştı. Böylelikle isminin sonuna gelen Kemal ismi adeta ileride olgunluk ve önderliğinin işareti olmuştu. 

Manastır Askeri İdadisi 

Mustafa Kemal'in eğitim sürdürdüğü Manastır Askeri İdadisi
Mustafa Kemal’in eğitimini sürdürdüğü Manastır Askeri İdadisi(Lisesi)

 Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesini bitirdikten sonra eğitimini askeri idadide devam ettirmesi gerekiyordu. Bu sebeple İstanbul’a gitmeyi düşünüyordu. Ancak öğretmeni Hasan Bey’in tavsiyesi üzerine 13 Mart 1896’da Manastır Askeri İdadisine yazıldı ve eğitimine burada devam etti. Askeri idadi yıllarında edebiyat ve felsefeye de yönelen Mustafa Kemal ufkunu da genişletmeye devam etti. 

Mustafa Kemal’in eğitim hayatının devamı ve askerlik hayatının başlangıcı olan Mustafa Kemal’in Eğitim Basamakları Harp Okulları yazımıza tarihevi.net sayfamızdan kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca bakınız.

#Mustafa Kemal eğitim #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Derya

  1 Aralık 2020

  Elinize sağlık site çok güzel hocam 👍


 1. Zeynep

  1 Aralık 2020

  Hocam Mustafa Kemal Atatürk’ün özel hayatıyla ilgili kaynaklarınız da mevcut mu? Çocukları torunları vs. Bu bilgiler neden gizli tutulmuş acaba? Şimdiden teşekkürler.


 2. Ayşenur

  1 Aralık 2020

  Her öğrencinin uğraması gereken bir site 👍 beğendim


 3. […] eğitim yıllarını okurken kendimize de dersler çıkarmaktır. Bir önceki yazımızda Mustafa Kemal’in rüştiye ve idadi yıllarını anlattıktan sonra bu yazımızda ise Mustafa Kemal’in hayali, asker olma yolundaki son […]


 4. Sara

  3 Aralık 2020

  Mükemmel bir site gerçekten gün geçtikçe gelişiyor 👍👏👏 ellerinize sağlık ✨


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler