Mustafa Kemal’in Askeri Hayatının İlk Yılları

Atatürk Köşesi Mehmet Selçuk 3 Aralık 2020

Mustafa Kemal Askerlik Yılları

Askeri eğitimini İstanbul Harp Akademisi’nde alıp, üstün bir başarı ile mezun olan Mustafa Kemal, artık öğrencilik yıllarını geride bırakmış ve hayali olan askerliğin ilk yıllarına giriş yapmıştı. 

 Harp akademisinden sonra Kurmaz Yüzbaşı (Kolağası) olarak askerliğe başlayan Mustafa Kemal, Şam’da bulunan 5. Orduya bağlı 30. Süvari alayına tayin edilmiş ve görevine burada adımlarını atmıştır. Tarihi değiştirecek lider Mustafa Kemal’in de hizmet yılları bu şekilde başlamış olmuştur. 

 Mustafa Kemal, Şam’da bulunurken Havran’da başlayan bir ayaklanmayı bastırmak adına 11 Mart 1905’te harekata katılmıştır. Ayaklanmanın bastırılması ile görev yeri olan Şam’a geri dönen Mustafa Kemal, 1905 yılının Ekim ayında ‘Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’’ni kurmuştur. 1906 yılında ise Selanik’e gelip Vatan ve Hürriyet Cemiyetinin bir şubesini de burada açmıştır. 

Okul Yıllarından Sonra Selanik’e Dönüşü 

 Mustafa Kemal’in Şam’daki görevinin ardından bir süre Selanik’te bulunmuştur. Eğitim hayatının ardından görev için Selanik’e dönen Mustafa Kemal burada Selanik-Üsküp demir yolu müfettişliği yapmıştır. Mustafa Kemal bu süre zarfında kendisine verilen askeri görevlerle ilgilenirken bir yandan da ülke meseleleriyle ilgilenmeye de devam ediyordu. Vatan ve Hürriyet Cemiyetinin Selanik’te bulunan şubesi 27 Eylül 1907’de İttihat ve Terakki Cemiyeti ile birleşerek onun adını almıştır. Bu cemiyete bizzat üye olan Mustafa Kemal, bir süre sonra İttihat ve Terakkicilerle fikir ayrılığına düşmüş ve cemiyetten ayrılmıştır. 

Mustafa Kemal, 27 Kasım 1911’de Binbaşı olmuş ve Mısır üzerinden Bingazi’ye geçti. Ardından Enver Paşa’nın kurmay başkanı olarak görevine başlamıştır. Mustafa Kemal Tobruk, Derne ve Bingazi’de yapmış olduğu komutanlıklar ile önemli başarılara imza atmıştır 

Mustafa Kemal’in Bir Sonraki Durağı: Sofya 

 Mustafa Kemal Ekim 1913’te Sofya’da askeri elçi olarak göreve başlamıştır. Orada görev yaptığı sırada Bulgar ve Balkan devletlerinin ordularının eğitimi ve silahlandırması adına bilgi edinmeye çalışmış hem de 1. Dünya Savaşı öncesinde izledikleri siyaset hakkında bilgi edinmeye gayret göstermiştir. 

 Mustafa Kemal, 11 Ocak 1914’te Sofya’daki askeri elçi yani Ataşaemiliğine ek olarak Bükreş, Belgrad ve Çetine Ataşaemirliğini yönetme görevine de atanmıştır. 

 Mustafa Kemal, Sofya’da görev yaparken 1. Dünya Savaşı başlamıştır. Savaş günlerinde Bulgaristan’da özellikleri Türklerin yaşadığı bölgeleri dolaşarak durumları ile bizzat yakından ilgilenmiştir. Osman Devleti’nin de savaşa katılması üzerine Mustafa Kemal’e Tekirdağ’daki 19. Tümen Komutanlığı verilmiştir. Görevine ise burada devam etmiştir. 

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Beyza

  3 Aralık 2020

  Emeğinize saglik


 1. Sara

  3 Aralık 2020

  Ulu Önder’imizin askerlik yıllarını sizin ellerinizden okumak oldukça güzel 🙂 ellerinize sağlık hocam..


 2. Frdn

  3 Aralık 2020

  Şuna bi bag şuna bag , emeğinize sağlık hocam


 3. Birol

  5 Aralık 2020

  Emeğine sağlık teşekkürler


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler