Mustafa Kemal Ailesi ve Eğitim Hayatı

Atatürk Köşesi Mehmet Selçuk 30 Kasım 2020

Mustafa Kemal annesi ve babası

 Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’in Koca Kasım Mahallesi, Islahhane Caddesi’nde bulunan üç katlı bir evde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Zübeyde Hanım’dır. Ailenin soyu, Anadolu’dan Rumeli’ye göç eden Konyar yörüklerinden gelmektedir. Babasının adı ise Ali Rıza Efendi’dir. Ali Rıza Efendi, ‘Kırmızı Hafız’ lakabıyla tanınan Ahmet Efendi’nin oğludur. Ali Rıza Efendi’nin ailesi de aynı Zübeyde Hanım’ın ailesi gibi Anadolu’dan Rumeli’ye göç etmiş ve yerleşmiş ailelerdendir. 

 Mustafa Kemal’in doğup büyüdüğü Selanik, çeşitli dil, din, ırka ev sahipliği yapan fikir çeşitliliğinin bol olduğu bir beldeydi. Bu da Mustafa Kemal’in daha küçük yaşlarda iken birçok farklı fikirle karşılaşması, onlarla iletişim kurup anlamasına ve ileri yaşlarında daha da net oluşacak karakter ve özelliklerine etki etmiştir Böylelikle anlayışlı açık fikirli, ileri görüşlü bir liderin temelleri küçük yaşlarda atılmaya başlamıştı. 

Mustafa Kemal doğduğu ev

Mahalle Mektebi ve Şemsi Efendi Okulu 

 Mustafa Kemal, büyüyüp okul çağına geldiğinde annesi ve babası hangi okula gideceği konusunda fikir ayrılığı yaşamaya başladılar. Annesi, Mustafa’nın mahalle mektebine giderek din ağırlıklı bir eğitim almasını, babası Ali Rıza Bey ise daha çağdaş bir eğitim veren Şemsi Efendi Okulu’nda eğitim almasını istiyordu. Sonuç olarak her ikisi de olmuş oldu. Mustafa Kemal 1886 yılının haziran ayında annesinin isteği üzerine öncelikle Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebine başlamış, daha sonra babasının isteği üzerine eğitimine Şemsi Efendi Okulu’nda devam etmiştir. Çağdaş bir anlayış çerçevesinde eğitim veren Şemsi Efendi Okulu’na devam eden Mustafa Kemal’in fikir gelişimi derinden etkilenmeye başlamıştı.  

Mustafa Kemal’in Babası Ali Rıza Bey’in Vefatı 

 Mustafa, Şemsi Efendi Okulu’na devam ederken Ali Rıza Bey vefat etti. Bunun üzerine Zübeyde Hanım, Mustafa Kemal’i de yanına alarak, Langaza’daki bir çiftlikte kâhya olan kardeşi Hüseyin Ağa’nın yanına yerleşti. Bu süre zarfında eğitimden mahrum kalan Mustafa Kemal, vaktini çiftlikte geçirdi. Oğlunun daha fazla eğitiminden uzak kalmasına gönlü el vermeyen Zübeyde Hanım, Mustafa Kemal’in eğitimine devam edebilmesi adına onu Selanik’e teyzesinin yanına gönderdi. Böylece kısa bir ara vermiş olsa da Mustafa, onu tarihin seyrini değiştirecek kişi yapacak basamakları eğitimine devam ederek atmaya devam etti. Mustafa Kemal’in eğitim hayatının devamına da tarihevi.net üzerinden kolayca erişebilirsiniz.

#Mustafa Kemal #Mustafa Kemal Atatürk #Mustafa Kemal ve Ailesi #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar

  […] Kemal’in eğitim hayatına bir önceki yazımız olan ‘Mustafa Kemal Ailesi ve Eğitim Hayatı’ yazımızda başlamış ilkokul yıllarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise […]


 1. Mustafa

  1 Aralık 2020

  Çok güzel ve cok detaylı olmuş teşekkür ederiZ bu bilgiler icin


 2. Sara

  3 Aralık 2020

  Böyle güzel bir adamı ulu Önder’imizi, böyle güzel bir adam tarafından öğrenmek tarif edilemez bir duygu🙏 ellerinize sağlık :))


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler