Mondros Ateşkes Antlaşması

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 10 Aralık 2020

1.Dünya Savaşı ardından savaşı kaybeden devletlere ağır yaptırımları olan antlaşmalar imzalatılmıştır. Bu antlaşmalardan biri de Osmanlı Devleti ile kazanan İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması olmaktadır.

Ateşkes Antlaşması, Osmanlı Devleti’ni tam anlamıyla köşeye sıkıştırıp ülkenin her alanında tüm iplerin İtilaf Devletleri elinde olmasını sağlayan bir antlaşmadır. Antlaşmanın öyle maddeleri vardır ki Osmanlı Devleti sözde var fakat ülke içerisindeki neredeyse hiçbir noktaya etkisi yok şeklindedir. İç işlere daima diğer devletlerin karışma şansı var olarak gösterilip Osmanlı toprakları üzerinde tamamen söz hakkı olmak istemişlerdir. Bu yazımızda 1.Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti’ni oldukça zor bir duruma sokan Ateşkes Antlaşması ile ilgili detayları tarihevi.net olarak sizler için açıklamaya çalıştık. Yazımızın devamında konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mondros Ateşkes Antlaşması Tarihi

Mondros Antlaşması, Osmanlı Devleti adına Rauf Bey ve İtilaf Devletleri arasında yapılan bir antlaşmadır. Antlaşma Limni Adası’nın Mondros Limanında imzalandığı için imzalandığı limanın adını almıştır. Mondros Ateşkes Antlaşması 30 Ekim 1918 akşamı imzalanmış olup tarihe bu şekilde kayıt edilmiştir. Osmanlı Devleti ve yeni oluşan Türkiye için büyük öneme sahip olayların seyrini değiştiren bir antlaşmadır.

Mondros Ateşkes Antlaşması Önemi

Ateşkes Antlaşması, Osmanlı Devleti’nin yaklaşan sonu için son noktayı koyan antlaşmadır.1.Düna Savaşı ardından imzalanan Antlaşmanın maddeleri ile Osmanlı Devleti’nin artık tamamen yok sayıldığı ve işgale açık bir hale geldiğinin göstergesi olmuştur. Ateşkes Antlaşması ile Osmanlı Devleti’nin etki alanı tamamen kısıtlanmış olup kâğıt üzerinde var olsa da fiilen yok sayılmıştır. Ayrıca antlaşmanın maddelerinde de açıkça görülmektedir ki parçalanan Anadolu toprakları üzerinde yeni bir Ermeni devleti kurmak istemektedirler.

Mondros Ateşkes Antlaşması Maddeleri

Osmanlı Devleti’nin yok sayılıp Anadolu toprakları ve boğazlar üzerinde büyük çoğunluk ile İtilaf Devletleri’nin yetkisi olmasını sağlayan Mondros Antlaşması’nın maddelerini şu şekilde genel olarak sıralayabiliriz:

  • İtilaf Devletleri’nin rahat bir şekilde Karadeniz’e geçişinin sağlanması için Karadeniz ve Çanakkale boğazlarının açılması ve Karadeniz’in mayınlardan temizlenip güvenlik altına alınması. Karadeniz istihkamlarının müttefikler tarafından işgalinin sağlanması.
  • Tüm boğazlar, demiryolları gibi ulaşım yollarında İtilaf Devletleri’nin söz sahibi olması ve kendilerini tehdit edecek herhangi bir durum için işgal yetkilerinin olması.

Olarak kısaca özet olarak gösterilebilir.

#1.Dunya Savası #Osmanlı Devleti
Yorumlar

    […] Savaşı fiilen bitmişti. Fakat Osmanlı Devleti ile yapılan Mondros Ateşkes Antlaşması haricinde diplomasi alanında atılan herhangi bir adım yoktu. Bu sebeple 1.Dünya Savaşı’nın […]


  1. […] Devleti’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalaması ile düşmana kayıtsız şartsız teslim olması elbette kahraman Türk […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler