Miyamoto Musashi Kimdir ?

Kimdir? Mehmet Selçuk 1 Aralık 2020

Miyamoto Musashi, 1584‘te Harimo vilayetinde doğdu. Doğumu esnasında annesini kaybeden Miyamoto, üvey annesinin yanında büyüdü. Babasını kaybettiğinde ise henüz 9 yaşındaydı. Çocukluğunda fiziksel görünümü oldukça etkileyen bir hastalık olan egzamaya yakalandı. Miyamoto Musashi , henüz küçük yaşlarda ileride adından söz ettireceğinin sinyallerini veriyordu. Öyle ki, daha 13 yaşında ilk rakibini yenerek zafer ile tanıştı.

1556 yılında Musaşi 13 yaşındayken ilk düellosunu yaptı. Kılıç tekniklerini geliştirmek için seyahat yapmakta olan Arima Kihei, Hirafuku-mura’da genel bir meydan okuma yaptı. Musaşi, meydan okuma ilanına adını yazdı. Bir süre sonra Dorin Tapınağı’na haberci düellonun Kihei tarafından kabul edildiğini bildirdi. Dorin bu duruma çok şaşırdı ve Musaşi adına özür diledi. Kihei, onurunun sadece düello günü Musaşi ‘nin kendisinden özür dilemesi ile mümkün olacağı şeklindeki inatçı tavrını sürdürdü. Düello zamanı geldiğinde rahip Musaşi adına özür dilemeye başladığı sırada Musaşi düello alanına elinde kılıç şeklinde bir tahta parçasıyla atlayarak Kihei’ye meydan okudu. Kihei, vakizaşi ile saldırdı ama Musaşi, Kihei’yi üzerinden atarak saldırıyı savuşturdu ve Kihei yerden kalkmaya çalışırken Musaşi gözlerinin arasına vurdu ve öldürünceye kadar dövdü.

HAYATI BOYUNCA HİÇ KAYBETMEDİ

Hayatı boyunca rakibini öldürmeden bıraktığı 60’tan fazla düello yapıp bunların hepsini kazanmıştır. Beş çember kitabında kendini böyle anlatır :

“Gençliğimden beri strateji yolunda eğitim aldım, on üç yaşında ilk düellomu yaptım. Rakibim Arima Kiheyi, Şinto Riyu kılıç üstadıydı ve onu yendim. On altı yaşında Tajima bölgesinden gelen Akiyama isimli güçlü bir üstadı yendim. Yirmi bir yaşımda Kyoto’ya gittim ve çeşitli kılıç okullarından üstatlar ile düellolara girdim ama hiç kaybetmedim..” -Miyamoto Musaşi-

Musaşi kendine özgü bir kılıç stili geliştirmiştir. Musaşi niten’ichi (“İki cennet tek gibi”) veya nitoichi (“iki kılıç tek gibi”) ya da “Ni-Ten İchi Ryu” adı verilen çift-kılıçlı bir kenjutsu tekniği geliştirdi ve bu teknikte ustalaştı. Bu teknikte dövüşçü katana ve vakizaşi gibi bir uzun kılıç ve bir eş kılıcı beraber kullanmaktadır. Söylendiğine göre bu stil; tapınaktaki davulcuların çift elli hareketlerinden ilham almıştır. Bugün Musaşi ‘nin kılıç kullanma stili Hiyoho Niten İchi-ryu olarak bilinir.

EN ÖNEMLİ DÜELLOSU

14 Nisan 1612 tarihinde aşağı yukarı 28 yaşına gelmiş olan Musaşi , nodaçi kullanan rakibi Sasaki Kojiro ile en ünlü düellosunu yapmıştır. Musaşi, Funajimu Adasın’a saçları dağınık bir halde ve geç gelmiştir. Düello çok kısa sürmüştür ve Musashi rakibini kürekten yaptığı nodaçiden daha uzun bir bokken (tahta antrenman kılıcı) ile bir samuray veya kılıç ustasının standartlarının üzerinde bir ustalık ile öldürmüştür.

Musaşi, hayatı boyunca üç adet kitap yazmıştır. Bunlar :

 • Kılıç Ustalığının 35 Maddesi
 • Dokkodo (Öz Güven Yolu)
 • Go Rin No Şo (Beş Çember Kitabı)
  Kitaplarında kendi dövüş stilini, felsefesini ve taktik stratejilerini anlatmıştır.
  Yenilmeyeceğini anlayıp daha fazla düelloda bulunmayan Musaşi bir mağarada inzivaya çekildi ve burada Go Rin No Sho (Beş Çember Kitabı) adlı eserini tamamladı. Kitabı bitirip kardeşine yolladıktan sonra, 62 yaşındayken 13 Haziran 1645’te öldü.

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Derya

  1 Aralık 2020

  Mehmet Selcuk hocam emeğinize sağlık harika olmuş


 1. Zeynep

  1 Aralık 2020

  Hocam bilgilerinizden istifade ediyoruz bu site sayesinde. Çok teşekkür ederiz.


 2. Ayşenur

  1 Aralık 2020

  Çok güzel faydalı bir site olmuş. Ellerine sağlık hocam 🙂


 3. çungur

  1 Aralık 2020

  Güzel bir yazı faydalı bir site emeğinize sağlık


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler