Mimar Sinan Kimdir?

Kimdir? Mehmet Selçuk 14 Aralık 2020

Mimar Sinan Osmanlı döneminde yaşamış bir mimardır. Osmanlının I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimarlık yapmıştır. Kendisini genellikle yaptığı büyük eserler sayesinde tanıyoruz…

Mimar Sinan Hayatı…

Mimar Sinan, Kayseri şehrinin Ağırnas köyünde 29 Mayıs 1489 tarihinde doğmuştur. Sinan 22 yaşına geldiğinde Osmanlı ordusuna asker yetiştiren acemi oğlanlar ocağına alınmıştır. Sinan burada dülgerliği öğrenmiş ve yapı projelerinde yer almıştır. Ayrıca o dönemin en ünlü mimarlarının yanında çırak olarak çalışma imkanıda bulmuştur.

1514 yılında yapılan Çaldıran savaşı ve 1516-1520 arasında yapılan Mısır seferlerinden sonra Yeniçeri ocağına alınmıştır. Katıldığı Belgrad ve Rodos seferlerinden sonra orduda subay olmuştur. Yayabaşı olarak 1526 yılında Mohaç seferine çıkmış ve cephane sorumlusu olmuştur. Ardından Viyana, Almanya, Irak, Bağdat ve Tebriz seferlerine katılmıştır.

Bağdat seferinde 3 geminin yapımında başarılı olmuş ve haseki ünvanını kazanmıştır. Bu rütbe ile Korfu, Pulya ve Moldavya seferlerine de katılmıştır.

1538 yılında olan Karaboğdan seferinde Prut nehrine ordunun geçmesi için köprü yapılması gerekmiştir. Ve burası bataklık olduğu için bir çok mimar başaramamış ve sefer az da olsa ertelenmiştir. Bunun üzerine Mimar Sinan padişaha proje sunmuştur ve görev Damat Çelebi Lütfi Paşa tarafından Sinan’a verilmiştir.

1539 tarihinde Mimar Acem Ali ölmüş ve sarayın baş mimarı Sinan olmuştur. Bundan sonra ise ordunun yapı görevlerine önderlik etmesi için görevlendirilmiştir. Gittiği seferlerde ise gördüğü farklı mimari yapılar sayesinde kendini geliştirmiş ve daha çok ünlenmiştir. Sinan Osmanlının en güçlü olduğu dönemlerde yaşamış ve Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat gibi üç büyük padişaha mimar başı olarak hizmetler vermiştir.

Mimar Sinan, İstanbul şehrinde 17 Temmuz 1588 tarihinde vefat etmiştir. Ardında yüzlerce eser bırakmış ve Türk tarihine ismini yazdırmıştır. Sinanın türbesi  Süleymaniye Külliyesi’nde Haliç duvarının hemen önündedir. Türbesi ise beyaz taşlı sade bir yapıdadır.

Kısaca Eserleri…

Mimar Sinan doğal olarak en çok mimarlığı ve zekası ile tanınmaktadır. Yaptığı bir çok eser vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; 55 Medrese, 26 darül-kurra, 81 camii, 17 türbe, 51 mescit, 17 imarethane, 5 su yolu, 20 kervansaray, 3 darüşşifa (hastane), 8 köprü, 8 mahzen, 48 hamam ve 36 saray yapmıştır. Yaptığı eserler arasında yer alan camilerden birisi ise Dünya Kültür Mirası listesindedir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler