Havza Genelgesi

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 16 Aralık 2020

Havza Genelgesi, Türk milleti için bir uykudan uyanıştır, direniş hareketidir. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlayan milli mücadelenin tüm Anadolu’ya yayılarak ses getirmesidir. Kısacası gönderilmiş olan genelge ile Türk milletinin Anadolu topraklarına sahip çıktığını tüm dünyaya göstermesidir.

 Bu yazımızda ise daha öncesinde Samsun’a çıkarak milli mücadele ateşini yakan Mustafa Kemal Paşa’nın daha sonraki durağı olan Havza’da yapmış olduğu icraatlerden bahsedeceğiz. Fakat Havza Genelgesi hakkında ayrıntılı bilgiye geçmeden önce kısa bir özet vermek gerekirse Havza Genelgesi, Mustafa Kemal Paşa’nın çağrısı üzerine yapılan mitinglerle halkın milli birlik beraberlik ve dayanışma duygularını bağdaştırması açısından önem arz eden bir genelgedir.

 Yazımızın devamında ise Havza Genelgesi’nin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Havza Genelgesi ve Tarihi

Mustafa Kemal Paşa’nın 25 Mayıs 1919’da Havza’ya gelerek İzmir’in işgalini protesto etmek amacı ile telgraflar çekilip mitingler düzenlenmesini istemesi adına sivil ve askeri alandaki yöneticilere göndermiş olduğu genelgelerdir.

Havza Genelgesi İçeriği

Havza Genelgesi’nin içeriğinde sivil ve askeri alanda etki sahibi yöneticilere şu maddeler gönderilmiştir:

  • Mitingler düzenlenerek yapılan işgallerin protesto edilmesini istemiştir.
  • Mitingler sırasında Hristiyan halka hiçbir şekilde kötü davranılmamasını istemiştir.
  • Etki sahibi devletler ile Osmanlı Hükümetine uyarı telgrafları çekilerek protesto edilmelerini istemiştir.

Havza Genelgesi’nin Sonuçları

 Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışında ve Havza’da yaptığı çalışmalar neticesinde Havza Genelgesi ile birlikte de Anadolu’nun her yerinde milli birlik ve beraberlik duygusu uyanmaya başlamıştır. Yurdun çeşitli bölgelerinde yapılan işgalleri protesto eden mitingler düzenlenmiştir.

Havza Genelgesi’nin gönderilmesinin hemen ardından ilki Havza’da olmak üzere sonrasında ise İzmir ve İstanbul’da çeşitli mitingler düzenlenmeye başlanmıştır. Bu mitingler ve protestolardan rahatsız İtilaf Devletleri Mustafa Kemal Paşa’yı görüşmek üzere derhal İstanbul’a çağırmıştır. Fakat Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a gelmeyi reddetmiştir.

 Havza Genelgesi’nin gönderilmesi ile başlayan hareket sonucunda ise halk, Anadolu’da tek bir güç olarak işgalci devletler ile mücadele etme fikrini benimsemiş oldu. Milli birlik ve beraberlik duygusu ile hareket eden Türk milleti böylelikle milli mücadele döneminin içine de tam anlamıyla girmiş bulundular.


Yorumlar

    […] önceki yazımızın konusu olan Mustafa Kemal Paşa’nın Havza’da bulunması ve Havza Genelgesi’nin ardından Havza’dan sonra geçtiği Amasya’da kararlaştırılıp genelge haline […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler