Medeniyetler Beşiği: MEZOPOTAMYA

İlk Çağ Tarihi Mehmet Selçuk 18 Kasım 2020

Mezopotamya’yı gösteren harita

Bu yazıda Mezopotamya uygarlıklarından çok “Mezopotamya nedir? ne anlama gelmektedir ?, hangi sınırları kapsamaktadır?” sorularına cevap vermek amacımız. “Mezopotamya neden bu kadar önemlidir?” sorusuna bir cevap arayalım.

Mezopotamya Nedir?

Mezopotamya kelime anlamı olarak Asurca ve Yunanca ‘da ” iki ırmak arasında kalan bölgedir”. Mezopotamya: Orta Doğu’da Fırat ve Dicle nehirleri arasında kalmaktadır. Günümüzde Irak , Suriye , Güney Doğu Anadolu Bölgesi ve İran topraklarından meydana gelmektedir. Mezopotamya aslında siyasi açıdan bir birlik olmadığı gibi sınırları belli olan bir idari bölge de değildir. Mezopotamya dediğimiz alan güney kısmında Basra Körfezi , kuzeyde Güneydoğu Toros Dağları, doğuda Zagros Dağları , batıda Suriye ve Arabistan çölü ile çevrilidir.

Öncelikle Mesopotamya bölgesi verimli topraklara sahip olması açısından pek çok uygarlık tarafından revaçta olan bir yer olmuştur. Topraklarının verimli olması dışında göç yolları üzerinde yer almaktadır. Eski zamanlardan itibaren bu bölge gerek yer üstü gerek yer altı kaynakları ve imkanlarından dolayı pek çok istilaya sahne olmuştur. İlk çağlardan itibaren pek çok kavmin uğrak olduğu , yerleşmek için seçtikleri yer olması dışında pek çok uygarlığın kurulduğu yer olmuştur. İklim şartları, coğrafi şartların uygunluğundan dolayı bu bölgede tarım çokça yapılmıştır.

Mezopotamya yazının çıktığı ,ilk okur-yazar toplumun ortaya çıktığı alanı kapsamaktadır. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmasından dolayı Medeniyetlerin Beşiği ” olarak adlandırılmıştır. bu çok doğru bir tabiridir. Sümerler, Babiller, Elamlar, Akadlar gibi uygarlıklar burada ortaya çıkmıştır.

Mezopotamya’da Kurulan Uygarlıklar

Uruk döneminden bir heykel

SÜMERLER(MÖ.4000-2350) : Mezopotamya’da öne çıkan ve diğer medeni toplumları etkileyen bir uygarlıktır. Astronomi,tıp, mimari ,sanat gibi pek çok alanda öne çıkarlar.” Yaradılış destanı” ve “Tufan “olayı ilk defa Sümerlerde geçer.

Bir Akad kralının zafer anıtının bir parçası

Akadlar(MÖ.2350-2150) : Sami kökenli olan Akadlar Sümerlerin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkmış, güçlenmiş ve Sümer kültürünü benimsemişlerdir. Zayıfladıkları bir zamanda Sümerler tarafından yıkılmışlardır.

Hammurabi Kanunnamesi

BABİLLER(MÖ.1900-539) : Babillerde Sümer kültürünü benimsemiştir. Tarihte bilinen ilk yazılı kanun olan” Hammurabi Kanunları” ile ünlüdürler. Ayrıca Babil’in Asma Bahçeleri gibi mimari alanda da eserler bırakmışlardır.

ASURLULAR(MÖ.200-600) : Mezopotamya’da ticaret denildiği zaman akla ilk onlar gelmektedir. Yazıyı ticaret kolonileriyle birlikte Anadolu’ya taşımışlardır.

#Mezopotamya #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
    Neslihan

    19 Kasım 2020

    Hocam çok güzel yazmışsınız ❤️


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler