Mete Han: Türk Tarihinde İlklerin Adamı

Kimdir? Mehmet Selçuk 15 Aralık 2020

Mete Han dendiğinde Türk tarihinin en önemli isimlerinden biri ile alakalı konuşulduğu anlaşılır. Çünkü tarih kitaplarından romanlara kadar Mete, hep saygı gören bir isim olmuştur. Mete’nin saygı görmesinde ile Türk devleti olan Asya Hun İmparatorluğu’nun hükümdarı olması vardır. Ancak sadece bu değildir Mete’yi önemli yapan. Çünkü o, Türkleri güçlü bir şekilde bir arada tutmayı başarmıştır. 

Asya Hun İmparatorluğu’nun kurucusu olarak bilinen Teoman’ın oğlu olarak dünyaya geldi Mete Han. Pek çok Türk’e göre şanslı olduğu düşünülse de o ırkı için çok ciddi çaba sarf etmiştir. Eline gelen şansı kendi için kullanmak yerine kendi halkı için kullanmayı yeğlemiştir.

Mete Han ve Tahta Geçişi

Mete’nin tahta geçişi çok kolay bir serüven olmamıştır. Çünkü üvey annesinin entrikaları nedeni ile taht hakkı kardeşine verilmek istenmiştir. Türk ananelerine göre aykırı bir durum olan annesi Türk olmayan birinin hükümdar olması kabul görmemiştir. Hem halk hem de Mete bu duruma karşı çıkmıştır. Teoman ile arası açılan Mete, Yuezhiler tarafından esir alınınca babası Mete’nin onlara sığındığını düşünür.

Yuezhiler ve Hunlar arasında gerçekleşen mücadelede Hunlar galip gelince Teoman ödül olarak oğluna 10.000 asker verir. Ancak bu ordu Teoman’ın sonu olur. Çünkü Türk törelerine karşı gelen üvey kardeşler, üvey anne ve Teoman sırasıyla kılıçtan geçirilir. M.Ö. 209 yılında babasını öldüren Mete Han artık Türklerin lideridir.

Onluk Sistemin Kurucusu ve Islıklı Okun Mucidi

Mete’nin Hunların başına geçmesinin yanı sıra bugün hala kullanılan onluk sistemin de kurucusu olduğu bilinir. Onbaşı, yüzbaşı, binbaşı gibi terimlerin Hunlardan bu yana kullanıldığını herkes bilir. Mete, bu kullanımın yaygınlaşmasının temelidir.

Mete Han, babasını öldürürken kullandığı Islıklı Ok’un da mucididir. Savaş meydanında önemli bir silah olan bu okun Mete ile özdeşleştiği biliniyor. Başa geçtiğinde güçlü bir devlet teslim alan Mete Han, M.Ö. 174 yılında öldüğünde çok daha güçlü bir devlet miras bırakmıştır. Türk ulusunun en güçlü imparatorluklarından bir tanesi olan Asya Hun İmparatorluğu bugün hala saygıyla anılan bir devlet olmasını hiç şüphesiz Mete’ye borçludur.

#Asya hun #mete han #Türkler
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler