Malcolm X Kimdir ?

Kimdir? Mehmet Selçuk 15 Aralık 2020

Malcolm X

Malcolm X, sivil haklar hareketi, bakan ve siyahi milliyetçiliğin destekçisi olan Afrikalı bir Amerikalı liderdi. Kendisi, siyahi Amerikalıları “gerekli her türlü yolla” beyaz saldırganlığa karşı korumaya çağırdı. Martin Luther King, Jr.’ın şiddet içermeyen öğretileri, onu İslam ülkesinde ulusal bir önem kazanmasına yardımcı oldu. İslam’ı kara milliyetçilikle birleşen bir inanç sistemi. Onun 1965 yılındaki suikastın ardından en çok satan kitabı Malcolm X’in Autobiography, fikirlerini popülerleştirdi ve Siyah Güç Hareketi’ne ilham verdi.

Hayatının İlk Yılları

Malcolm X, 1925 yılında Nebraska’nın Omaha kentinde Malcolm Little olarak doğdu. Babası bir Baptist preacher ve Marcus Garvey’nin takipçisiydi. Aile Lansing’e, Michigan’a Ku Klux Klan’ın kendilerine yönelik tehditler yöneltmesinden sonra taşınmasına karşın, aile yeni evlerinde tehditlerle yüzleşmeye devam etti. 1931 yılında Malcolm’un babasının Kara Lejyonerler adlı beyaz bir eczacı grubu tarafından öldürüldüğü iddia edilmekle birlikte, yetkililer ölümünün bir kaza olduğunu iddia ettiler. Bayan Little ve çocukları kocasının ölümünden sonra yardımlarından mahrum kaldılar.

Malcolm X Konuşma Yaparken

Afro-American Unity Organizasyonu

Cumhurbaşkanı John F. Kennedy’nin suikastının “köhne eve gelen tavuklar” (the chickens coming home to roost) olduğunu iddia etmesi üzerine Aralık 1963’de kızağa alan İslam ülkesindeki yolsuzluktan kurtuldu. Örgütü daha da iyiye götürdü. Birkaç ay sonra Mekke’ye gitti ve burada ruhani bir dönüşüm yaşadı: “Gördüğüm gerçek kardeşlik, kızgınlığın insan vizyonunu kör edebileceğini fark etmemi etkiledi.” diye yazdı. Amerika’ya yeni bir isimle döndü: El-Hajj Malik El-Shabazz. Bazı insanlar bu duruma çok tepki gösterdiler ancak bu noktadan sonra müslümanların sevgisini daha çok kazandı.

Haziran 1964’de beyaz ırkı değil ırkçılığı adalet düşmanı olarak tanımlayan Afro-Amerikan Birlik Örgütü’nün kurucusu. Daha ılımlı felsefesi, özellikle de Öğrenci şiddet içermeyen koordinasyon Komitesi üyeleri arasında etkili oldu.

Malcolm X Suikasti

Malcolm X, 21 Şubat 1965 tarihinde New York’taki Audubon Balo Salonu’nda düzenlenen Afro-American Unity Organizasyonu mitinginde bir Siyahi Müslüman tarafından suikasta kurban gitmişti. Ölümde yaşamdan daha önemli olacağını tahmin etmişti ve hatta kitabında ölümünü bile tahmin etmişti.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler