Maginot Hattı: Fransa’nın Yanlış Olasılık Fiyaskosu

Ülkeler Tarihi Mehmet Selçuk 29 Kasım 2020

 1. Maginot Hattı 1940

 2. Maginot Hattı’nın 1940 yılındaki görüntüsü

 Savaş döneminde olasılık hesaplamaları normal hayattan çok daha fazla önem taşımaya başlar. Savaş liderlerinin yapmış olduğu olasılık hataları bir ülkeye de binlerce askerin hayatına da mal olabilir. Tarihte bu olasılık hesaplamalarının en büyük fiyaskosu olan Maginot Hattı gösterilebilir.  

Maginot Hattı

 Maginot hattı, ismini bu hattın fikir sahibi olan dönemin Savaş Bakanı, Andre Maginot’tan almaktadır.

  Hattın yapılma amacı 1.Dünya Savaşı sonrasında Almanların tekrardan Fransa’ya saldırma olasılığını düşünerek Almanların ülke sınırlarına girmelerini engellemektir. Andre Maginot’a göre yapmış oldukları bu hat geçilmesi imkânsız tam koruma sağlayan bir hattı. Hiçbir şekilde Maginot Hattı’nın geçilmesine olasılık bile vermiyordu ki bunun da elbet sebepleri vardı. Hat, müthiş bir savunma mekanizmasıyla kuşanmış üstün mimari özellikler kullanılan gelişmiş bir savunma hattıydı. Bu hattın özelliklerini tarihevi.net olarak şu şekilde sıralayabiliriz: 

Maginot Hattı Özellikleri

 •  Hattın uzunluğu 240 km’den oluşmaktadır ve bu uzunluk ülkenin savunma hattı olarak yeterli görülüyordu. 
 • Hattın üzerinde yer alan kaleler birbirleriyle tüneller yoluyla bağlantılılardı. Bu da tüneller içerisinden gerekli mühimmatların güvenli bir şekilde 240 km boyunca taşınabilmesine olanak sağlıyordu. 
 • Maginot Hattı, sadece savaş mühimmatlarını ile değil ayrıca askerlerin konforlarını sağlayacak birçok donanımı da içerisinde barındırıyordu. Örneğin, savaş anında hattın içerisinde bulunan askerler isterlerse kendilerini bekleyen barlara gidip içki alabilecek ve tam korunaklı yataklarda rahatça uyuyabileceklerdi. 

Fransa’nın Olasılık Hesaplaması

 Maginot Hattı, sadece Alman sınırını kapsayan ve İsviçre, Belçika sınırlarını açıkta bırakan bir hattı. Fakat Fransa bunu hiçbir zaman dert etmedi. Bunun sebebi ise sınır komşusu olan İsviçre’nin bağımsızlığı ile tanınıyor, Belçika’dan herhangi bir saldırı olması durumunda da Fransa müttefiği İngiltere’nin yardımına koşacağını biliyordu. Ayrıca hat dışında farklı bir noktadan ülke sınırlarına girmeye çalışacak bir Alman ordusu olursa tanklarını içeri sokamayacak ve doğanın onları uzun süre engelleyeceğini düşünüyorlardı. Bu yüzden Andre Maginot, herhangi bir Alman saldırısında Maginot Hattı’nı Almanların değil altı ayda, altı yılda dahi geçemeyeceklerini iddia etti fakat işler düşündükleri gibi gelişmedi.

1940’ta Almanlar, yüzyıllar önce Cengizhan’ın, Çin seddi üzerinde yapmış olduğu stratejiyi uygulayarak  hattın etrafından dolaştılar. Bunun için önce Belçika’yı alıp Fransa için kendilerine köprü yapıp Fransa’yı işgal altına aldılar. Andre Maginot’un değil altı ayda, altı yılda içeri giremezler dediği Hitler ve ordusu altı saat gibi kısa bir sürede Fransa’yı işgal altına aldı. Bu durumda hat hiçbir işe yaramadı ve kullanılamadı. Şu an ise şarap mahzeni ve eğlence mekânı gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaya devam ediyor. 

#Maginot Hattı nasıl geçildi #Maginot Hattı nedir #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Mehmet

  29 Kasım 2020

  Çok başarılı bir çalışma. Kaleminize sağlık.


 1. Zeynep

  1 Aralık 2020

  Güzel bilgiler hocam..Teşekkürler.


 2. Sara

  3 Aralık 2020

  Ellerinize sağlık, çok teşekkür ederiz bu güzel bilgiler için :))


 3. .

  3 Aralık 2020

  Mükemmel bir site👍


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler