LEONARDO DA VINCI KİMDİR ?

Kimdir? Mehmet Selçuk 4 Aralık 2020

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci 15 Nisan 1452 yılında Vinci kasabasına bağlı Anchiano köyünde dünyaya geldi.

Babası Floransa’da noter olarak çalıştığı için Leonardo da Vinci çocukluk ve gençlik yıllarını Floransa’da geçirdi. Leonardo çocukluk zamanlarında yüksek dikkat dağınıklığına sahipti. Pek çok şeyle ilgilenmesine rağmen hiçbirisine tam eğilim gösterememişti. Bu yüzden neye yönelmesi gerektiğine karar verememişti.

Okulun ilk yıllarında zamanın en ünlü matematik hocası olan Benedetto Dell’Abaco ile tanıştı. Daha sonra hocası ile bir tartışmaya girdi. Bu tartışma “İlahi Tenasüp” isimli eserinin temellerini oluşturdu.

Leonardo da Vinci çeşitli telli çalgılar, sazlar çalmayı öğrendi. Bu yeteneğiyle beraber sesinin güzelliği de pek çok dinleyen insanı etkilemişti. Ancak onun hayatını değiştirecek olay resim yeteneği olacaktı.

  RESSAMLIĞA GİRİŞ

Leonardo’nun resim yeteneğini keşfeden babası, yaptığı çalışmalarıyla birlikte Leonardo’yu, dönemin en ünlü ressamlarından biri olan Verocchio’nun yanına götürdü. Verocchio, resimleri görünce hayran kalmıştı. Leonardo da Vinci’nin babası Piero’ya çocuğunu kendisine göndermesini istedi. Leonardo gündüzleri resim yeteneğini geliştiriyordu. Akşamları evine gittiğinde ise matematik, geometri, fizik ve felsefeyle ilgileniyordu. Bir süre sonra Leonardo, aldığı eğitimin yeterli olduğunu düşündü ve hocasının yanından ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Bizim de hayranlıkla baktığımız eserlerini üretme vakti gelmişti.

  LEONARDO DA VINCI'NIN ESERLERİ
En ünlü eseri : Mona Lisa
 1. Mona Lisa (1503 – 1519)
 2. Son Akşam Yemeği (1495 – 1498)
 3. Vitruvius Adamı (1490)
 4. Kırmızı Tebeşir Portresi (1490 – 1515)
 5. Kayalıklar Bakiresi (1483 – 1486)
 6. La Scapigliata (1500 – 1510)
 7. Kakımlı Kadın (1489 – 1491)
 8. Salvator Mundi (1500)
 9. Ginevra Benci’nin Portresi (1474 – 1478)
 10. Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne ile (1503 – 1519)
  LEONARDO DA VINCI'NIN ÖLÜMÜ

Leonardo hasta bir şekilde yatağında son günlerini geçirmekteydi.

Bir sabah Kral François ziyarete gelir. Hükümdarın önünde yatmanın ayıp olacağını düşünür ve son bir defa gayretle doğrulmaya çalışır. Kral, Leonardo’nun başını nazikçe tutar ve dahinin saçlarını yavaşça okşar. Leonardo da Vinci Kralına bakar ve ” Haşmetli Kralımın kollarında can vermek benim için büyük şereftir.” der ve hayata veda eder. 1519 yılının haziran ayında Amboise’daki St. Florentin Kilisesine gömülmüştür. Son.

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Zeynep

  4 Aralık 2020

  Teşekkürler, bu site çok iyi. 👍


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler