Kürşad Ayaklanması

Eski Türk Tarihi Mehmet Selçuk 10 Aralık 2020

Kürşad Ayaklanması, kahramanlık hikayesi dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi olur. Türklerin baskı ve zulüm altında yaşayamama anlayışının en önemli göstergelerinden bir tanesi olan Kürşad Ayaklanması, Çinlilerin asimilasyon politikalarına karşı oldukça önemli bir başkaldırıdır.

Türk devletlerinin en önemlilerinden bir tanesi olan Göktürk Devleti; Doğu ve Batı şeklinde ikiye ayrılınca Çin baskıları daha da artmıştır. Çin baskıları ile hüküm altına alınan Türkler devlet kademelerinde görev alıyor ama kültürlerinden uzaklaştırılıyorlardı. Pek çok Türk bu duruma karşı çıksa da kalabalık Çin nüfusu içerisinde bu durumu ortadan kaldırmak çok da mümkün olmuyordu.

Kürşad Ayaklanması ile Türklerin Özgürlüğü

Kürşad, Çin baskısı altında yaşayan bir Türk olarak bilinse de Çin ordusu içerisinde oldukça etkili bir isimdi. Bu nedenle yanına adam toplamakta ve aynı davaya inanan Türkler bulmakta çok da zorlanmamıştır. Çin baskılarının arttığı bir dönemde 39 arkadaşı ile birlilkte dillere destan bir ayaklanmaya imza atmıştır. Kürşad, dönemin Çim İmparatoru Tay T-sung’u esir almak ve Ötüken’e kaçırmaktır. 

Kürşad Ayaklanması olarak da bilinen kalkışma ile Çin İmparatoru’nun kaçırılması aslında Türklerin özgürlüğünün sağlanması adına değerliydi. Türk topraklarını geri isteyen ve Urku Tigin başta olmak üzere Türk esirlerin serbest bırakılmasını isteyen Kürşad, milli bir hareket başlattığını kanıtlamıştır. 639 yılında gerçekleşen bu olay ile sadece Türk tarihi değil Çin tarihi de derinden etkilenmiştir. Peki, Kürşad Çin İmparatoru’nu kaçırma planı neydi?

Çin İmparatoru’nun Kaçırılması Planı

Çin İmparatoru’nun kaçırılması aslında oldukça iyi bir plana işaret ediyor. Çünkü imparatorun kıyafet değiştirerek halk arasına karıştığı bir dönemde Kürşad ve arkadaşları imparatoru kaçırarak amaçlarına erişmek isterler. Ancak bastıran yağmur nedeni ile sarayda kalan imparatoru kaçırmak için saraya dalmak gerekecektir.

Gözünü karartmış 40 cengâver saraya dalsa da bu plan anlaşılmıştır. Sarayı girip yüzlerce Çin askerini öldüren ama bir türlü imparatora ulaşamayan Türkler geri çekilmeye başlamıştır. Vey Nehri’ne kadar geri çekilen Kürşad ve arkadaşları sıkıştıkları bu noktada son ana kadar savaşmışlardır. Kanlarının son damlasına kadar savaşan Türkler 53 yıl sonra İlteriş Kutluk Kağan tarafından kurulacak II. Göktürk Devleti’nin temellerini atmışlardır.

#çeri türkler #Kürşad
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler