Kazıklı Voyvoda Kimdir?

Kimdir? Mehmet Selçuk 11 Aralık 2020

Düşmanlarını kazıklara oturtarak işkence çektiren ve bir süre Osmanlının başına bela olan Kazıklı Voyvoda… Kendisinin gerçek ismi III. Vlad Tepeş’dir ama genellikle Kazıklı Voyvoda ve Kont Drakula olarak bilinir. Kazıklı denmesinin sebebi aldığı esirleri kazıklara oturtarak işkence çektirmesi ve kanlarını içmesidir. Drakula demelerinin sebebi ise babasının adından gelir. Babasının adı ise Vlad Drakula’dır. Drakula ismi ile de bir çok filme ve diziye konu olmuştur.

Kazıklı Voyvoda Hayatı

Kendisi 1431 yılında şuan ki Transilvanya’da bir şehirde eflak prensi olarak dünyaya gelmiştir. Babası II. Vlad, Osmanlı İmparatorluğuna yenilince vergi ödemeyi kabul etmiş ve 11 yaşında olan III. Vlad ile 7 yaşındaki en küçük oğlu Radu’yu Osmanlı İmparatorluğuna vermiştir. İki oğlu da Anadolu topraklarında Türk kültürü ile yetişmiştir. Bu iki çocuk Tokat şehrinde beylik şehzadeleri ile beraber eğitim almıştır. Bu iki kardeşten Radu İslam’a çok fazla bağlanmış ve kendi isteği ile müslüman olmuştur. Müslüman olduktan sonra ise Radu Bey olmuş ve Osmanlı Devletine hizmette bulunmuştur. III. Vlad ise kardeşinin aksine Osmanlıya içten içe kin beslemiştir.

Eflak Seferi

Janos Hunyadi (Macar Komutanı), 1447 yılında II. Vlad’ın Osmanlıya bağlılığına sinirlenip Eflak’ sefer düzenlemiş ve II. Vlad’ı tahttan indirmiştir. Bundan sonra ise II. Vladı öldürmüş ve en büyük çocuğunu ise diri diri toprağa gömmüştür.

Bu olay üzerine Osmanlılar III. Vlad ile sefer düzenlemiş ve III. Vladı başa geçirmişlerdir. Ama II. Vladislav onu tekrar tahttan indirmiştir. Bundan bir süre sonra III. Vlad taktikleri sayesinde tekrar başa geçmiştir. Başa geçtikten sonra Osmanlıya vergi ödemeyi kesmiş ve Fatih Sultan Mehmet tarafından gönderilen elçilere türlü türlü işkenceler çektirmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Ve III. Vlad

Artık on binlerce Osmanlı askeri ve elçileri şehit olmuştur. Bir çok masum insan ölmüştür. Bu olaylar üzerine dayanamayan Fatih Sultan Mehmet Sefer düzenlemiş ve III. Vlad’ın üzerine yürümüştür. Fatih Sultan Mehmet ordusu ile savaş bölgesine geldiğinde 1 kilometre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda binlerde kazığa oturtulmuş ve parçalanmış insan ile karşılaştılar. Bunun üzerine Osmanlı ordusunda korku ile panik başladı ve bir çok asker aklını oynatacak duruma geldi. Buna rağmen çok kısa bir sürede Eflak ele geçirildi. Bu olaylardan sonra III. Vladın son çare olarak Fatih Sultan Mehmet’e suikast düzenlese de başarısız oldu. Yinede vazgeçmeyen III. Vlad bir çok su kuyusunu zehirlemiş, bütün ekinleri yakmış, hapishanedeki mahkumları ve veba hastalarını Türk ordusunun arasına salarak Macaristana kaçmıştır. Ancak Macaristan Osmanlı ile anlaşma yaptığı için III. Vlad’ı zindana attırmıştır. Bir süre sonra zindandan çıkıp tekrar Eflakın başına geçsede Osmanlı tarafından tekrar tahttan indirilmiştir. Son olarakda öldürülüp, kellesi Osmanlı sokaklarında günlerce dolaşırılmıştır.

Kazıklı Voyvoda ve korku filmleri

Bu tarihi olaylardan sonra bir çok korku filmine Kont Drakula, Vampir ve Kazıklı Voyvoda olarak konu olmuştur…


Yorumlar
    Duru

    12 Aralık 2020

    Bu bilgiler muazzam


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler