ISAAC NEWTON KİMDİR ?

Kimdir? Mehmet Selçuk 2 Aralık 2020

Isaac Newton, 4 Ocak 1642 tarihinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak Lincolnshire‘da dünyaya geldi. Babası, Newton doğmadan üç ay önce ölmüştü. Newton, çocukluğunda yaşıtları gibi dinç, canlı ve hareketli değildi. Bu nedenle arkadaşlarının oynadığı oyunların bir çoğuna katılmazdı. Eğlencesini ve oyuncaklarını kendisi tasarlıyordu. Geceleri köylüleri korkutmak için yaptığı kandilli uçurtmalar, zamanının büyük bir kısmını ayırarak yaptığı su çarkları ve güneş saatleri onun zekasının ne denli gelişmiş olduğunun göstergesiydi.

İlk öğrenimini yaşadığı bölgedeki okullarda tamamladı. Annesi, Newton’u çiftliği yönetmesi için yanından ayırmak istemiyordu. Fakat Newton’un zekasını fark eden dayısı William, annesini Newton’u üniversiteye göndermeye ikna etti. Newton, 1661 yılında Cambridge‘deki Trinity College‘a girdi.

Newton, daha üniversiteye gitmeden önce Rene Descartes analitik geometriyi, Johannes Kepler kendi adıyla anılan üç kanundan ikisini bulmuştu. Bu gelişmeler Newton için temel oluşturmuştu. Newton yaptığı araştırma ve deneyler sonucu kendi adıyla anılan Hareket Kanunlarını bulmasına karşın, yayınlamak için uzun yıllar beklemişti. Aynı şekilde Yerçekimi Genel Kanununu da yayınlamak için 20 yıl kadar bekledi. 

Bir dönem o zamanlarda yayılan veba salgınından dolayı Cambridge bir süre kapatıldı. Bu dönemde boş zamanlarını değerlendirmiş ve matematik alanında çalışmalar yapmıştır. Ayrıca bu dönemde mercekli teleskopları inceledi ve kusursuz olmadıklarını fark etti böylece aynalı dolayısıyla yansıtmalı bir teleskop icat etti. Bu teleskop diğer mercekli teleskoplara göre daha net bir görüntü sağlayabiliyordu.

NEWTON HAREKET YASALARI

Newton’un hareket yasaları 3 kısımda incelenir;

 • Newton 1. Hareket Yasası: Herhangi bir gücün cisme etkisi olmadan aynı hızda ilerlediğini açıklayan bir yasadır. Örnek vermek istersek, bir sehpanın üzerinde duran herhangi bir eşyanın bir itme gücüne karşı maruz kalmadıkça orada kalmaya devam ediyor olmasıdır. Diğer bir deyişle bir futbol topunun düz bir zeminde ilerlediğini düşünün, eğer karşısına sürtünme veya yavaşlatıcı bir unsur çıkmaz ise aynı hızla yuvarlanmaya devam eder.
 • Newton 2. Hareket Yasası: F=m*a formülünü açıklayan yasadır. Cisimlerin kütleleri (m) ile ivmelerin çarpımı (a), cisimleri etkileyen bütün kuvvetlerin yani F’nin toplamına eşittir.
 • Newton 3. Hareket Yasası: Doğada bulunan her cismin bir etki alanı vardır. Herhangi bir cisme herhangi bir başka cismin etki uygulaması sonucunda çarpan cisme çarpılan cisimde zıt yöne doğru bir etki uygular.
 • Isaac Newton yerçekimi yasasını bu üç hareket yasasıyla bulmuş ve hesaplamıştır.

Newton, tarihteki diğer bilim adamlarına kıyasla farklı bir hayat yaşadı. Bir çok bilim adamının hayatı zorluk ve sıkıntılarla geçmesine karşın, Newton uzun yıllar boyunca rahat ve mutlu bir yaşam sürdü. Isaac Newton, 20 Mart 1727 tarihinde 85 yaşında öldü.

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Funda

  3 Aralık 2020

  Elinize Sağlık hocam


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler