İlteriş Kutluk Kağan ve Bir Diriliş Efsanesi

Kimdir? Mehmet Selçuk 1 Aralık 2020

İlteriş Kutluk Kağan, Türk adının tarih sahnesinde var olmasını sağlayan en önemli isimlerden bir tanesi olurken Köktürk Devleti’nin dirilişine zemin hazırlamıştır. Türklerin boyunduruk altında yaşamaya karşı çıkan özü İlteriş Kutluk Kağan’ın bedeninde tam anlamı ile bir destana dönüşmüştür.

Türk, adı ile kurulan ilk Türk devleti Köktürklerdir. Köktürkler, Çin ile yaşanan çekişmeler ve uzun savaşlar ile Orta Asya ve İpek Yolu’na hakim olmayı arzu etmişlerdir. Ancak Çinlilerin entrika ve komploları Köktürkleri dağılmaya sürüklemiştir. Köktürklerin yıkılışı sonrasında Kürşat gibi yiğitler İlteriş Kutluk Kağan gibi liderler ortaya çıkarak Türk adını daima zirveye çıkarmıştır. 

Kutluk Han’ın Mücadelesi

İlteriş Kutluk Kağan ya da bir diğer adı ile Kutluk Han, Köktürklerin yıkılışından yaklaşık 50 yıl sonra Çin esareti altında dünyaya gelmiş bir yiğit Türk evladıdır. Kutluk Han Çin etkisi altında yaşayan ve Çin devlet kurumlarında görev almıştır. Güç topladığı ve davasına indanan 16 arkadaş bulduğu sırada da Çin’e karşı bağımsızlık mücadelesine girişmiştir. Kısa sürede önemli bir kitleye etki eden Kutluk Han ona inanan 700 kişiyi bulduğunda bağımsızlığını ilan etmiştir. 

Çin tarafından önemsenmeyen 700 kişilik bu grup her geçen gün etkisini arttıran ve Orta Asya’yı adeta kaynayan bir kazana dönüştüren harekete öncülük etmiştir. Orta Asya’da yaşayan Türk boylarının tek tek bu mücadeleye katılmıştır. En nihayetinde Tonyukuk’un vezir yapılması artık devletleşmenin son adımı olmuştur. 

İlteriş Kutluk Kağan’ın Hayali: Kutluk Devleti

İlteriş Kutluk Kağan’ın hayali olan bağımsızlık II. Köktürk Devleti ya da bilinen diğer adı ile Kutluk Devleti sayesinde vücut bulmuştur. Devleti kuran ve derleyip toplayan anlamına gelen İlteriş unvanını 682 yılında kazanan Kutluk Han, 10 yıl boyunca Çin İmparatorluğu’na adeta kan kusturmuştur. 

691 yılına kadar Hakan olarak kalan ve hüküm süresi boyunca tam 47 sefer düzenleyen Kutluk Han bu seferlerin 17’sini Çin İmparatorluğu’na yönelik gerçekleştirmiştir. Seferlerinin 47’sinde de galip gelmeyi başaran Kutluk Han, bir yeniden doğuş hikayesinin altına imza atmayı başarmıştır. İki Türk bir araya gelse devlet kurar anlayışını hayata geçiren İlteriş Kutluk Kağan tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

#göktürkler #Ilteriş kutlu kağan #kutlu devleti #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Burcu

  3 Aralık 2020

  Çok başarıli bir içerik.Elinize sağlık.


 1. Sara

  3 Aralık 2020

  👌👏👏


 2. […] Yazıtları, İlteriş Kutluk Kağan tarafından kurulan II. Köktürk Devleti tarafından dikilmiştir. Çin ile giriştiği […]


 3. […] son ana kadar savaşmışlardır. Kanlarının son damlasına kadar savaşan Türkler 53 yıl sonra İlteriş Kutluk Kağan tarafından kurulacak II. Göktürk Devleti’nin temellerini […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler