Hun İmparatorluğu: Tarihin İlk Türk Devleti

Eski Türk Tarihi Mehmet Selçuk 2 Aralık 2020

İki Türk bir araya gelse bir devlet kurar sözü oldukça Hun İmparatorluğu ile vücut bulan Türk tarihine işaret eder. Türklerin kurduğu ilk devlet ve oldukça güçlü bir imparatorluk olan Hunların, boy özelliğinden devletleşmeye giden süreci tetiklediği görülüyor.

Büyük Hun İmparatorluğu adı ile de bilinen bu devlet M.Ö. 220 yılında kurulmuştur. Bu konuda bazı Çin kaynaklarının M.Ö. 318 yılını işaret ettiği de bilinir. Nitekim bu yılda yapılan bir anlaşma ile Hunlar ve Çinliler arasında temas başlamıştır.

Teoman’ın Şaşalı Dönemi

Hunların kurucusu ve ilk hükümdarı olan Teoman Han 11 yıl boyunca devletini ayakta tutmayı başarırken Türk boylarını da kendi bayrağı altında tutmayı başarmıştır. Teoman tarafından kurulan bu devletin bölgede oldukça önemli bir güç olduğunu ifade etmek gerekir. Çevredeki devletlerin etki altına alınmasının yanı sıra bugün hala ayakta olan Çin Seddi’nin yapılış amacı Teoman döneminde Çin’e akınlar düzenleyen Hun İmparatorluğu’dur. 

Teoman Han’ın bir Çin entrikası ile Mete Han’ı öldürmeye kalkışması törenin de çiğnenmesi anlamına geliyordu. Çünkü melez bir Tigin’in başa geçmesi kesinlikle kabul edilemezdi. Teoman Han’ın bu hamlesi bir sürek avında oğlu Mete tarafından öldürülmesine neden oldu. 

Hun İmparatorluğu ve Mete Han Dönemi

M.Ö. 209 yılında babasını öldürüp Tanhu unvanı alan Mete Han’ın ülkenin en parlak günlerinin yaşanmasına da olanak sağladığı biliniyor. Moğol – Tunguz topluluklarının kalkışmasını kesin bir şekilde ortadan kaldıran Mete Han 35 yıl boyunca Orta Asya’da herkese kan kusturdu.

Hazar Denizi, Büyük Okyanus, Sibirya ve Ural Dağları arasında kalan bölgeyi hakimiyeti altına alan Mete Han devletin sınırlarını en geniş şekle sokmuştur. 

Mete Sonrası Hunlar

Mete Han’ın ölümü sonrasında Kiok ve Kün Tanhu Mete devletin sınırlarını korusa da Kün-Çin ile çöküş başlamıştır. Çin entrikaları ve Çinli prenseslerin oyunları ile devletin yıkılışa sürüklenmesi etkili olmuştur. Özellikle Çin’in vergi vermemesi nedeni ile yaşanan ekonomik krizlerin sonrasında Hunlar iyice Çin etkisine girmiştir. 

Hunların zaman içerisinde zayıflayıp dağılması M.S. 48 yılına kadar devam etmiştir. Bu tarihte ise Hun İmparatorluğu tamamen yıkılmış ve tarihe karşışmıştır. Teoman’ın kurup Mete Han’ın imparatorluğa dönüştürdüğü bu devletin yıkılmasında Çin etkisi tartışmasız olmuştur.

#çin #entrika #hun imparatorluğu #hunlar #Türkçe tarih dersleri sitesi #Türkler
Yorumlar
  Duhan

  2 Aralık 2020

  👏🏻👏🏻👏🏻


 1. abuziddin

  3 Aralık 2020

  mükemmel bi site


 2. Sara

  3 Aralık 2020

  Ellerinize sağlık hocamm 👍


 3. Zeynep

  3 Aralık 2020

  Hun Devleti hep ilgimi çekmiştir. Teşekkürler hocam.


 4. […] görüldüğü için böyle kabul edilmektedir. Türk kavramı bir isimden çok aslında Mete Han‘ında dediği gibi “Yay gerebilen ve ok atabilen bütün toplulukları bir aile gibi […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler