Hammurabi Kanunları

İlk Çağ Tarihi Mehmet Selçuk 9 Kasım 2020

Kanunlar bir devletin halkının rahat ve güvenli bir yaşamı için koyduğu sınırlamalar diyebiliriz. Kanunlara uymayanlara ceza verilir ve güvenlik sağlanmaya çalışılır. Kanunlar sadece günümüzde değil Antik Çağ’da bile varlığını sürdüren bir uygulamadır. Antik Babil’de Hammurabi tarafından çok sert kanunlar uygulanmıştır.

Hammurabi

F0182 Louvre Code Hammourabi Bas-relief Sb8 rwk.jpg
Hammurabi (ayakta), Şam‘da kraliyet nişanını alıyor. Hammurabi ellerini birleştirerek bir dua işareti olarak ağzının üzerinde tutardı.

Antik Babil Krallığı’nın en görkemli kralı olan Hammurabi Sümer ve Akadları fethetmiş Babil imparatorluğunun ilk hükümdarı olmuştur.

Babil Fırat ırmağının kıyısında bugünkü ırak sınırları içerisinde yer almaktadır.MÖ.1792-1750 civarında ülkeyi yönetmiş toprakları merkezi sistemle yönetmiştir.

İran’da kurulan ilk posta teşkilatını alarak kendine uygulamış ve geliştirerek belediye sistemini oluşturmuştur. Belediyenin başında olan reisi Hammurabi’nin kendisi atamaktaydı. Bu reis günümüzdeki belediye başkanının yaptığı görevlerinin benzerini yapmaktaydı.

Hammurabi çok yönlü bir hükümdardı. Bilim hukuk sanat mimari alanında pek çok gelişme yapmıştır. mimari alanda Babil’in Asma Bahçeleri ve Babil Kulesi bunun en güzel örneğidir. Hukuk alanında ilk kanun olarak adlandırılan 282 maddelik bir kanun hazırlatmıştır. bu konularda çok katıydı. Özellikle ceza güvenlik konularına çok önem vermekteydi.

Kanunların İçeriği

Hammurabi Kanunları Hakkında Az Bilinen 8 Şey - onedio.com

282 maddelik bu kanunlarda Kısasa kısas ilkesi uygulanmış ve çok sert cezalar uygulanmıştır. Cezalar çok katıydı bu yüzden insanlar Hammurabi’den korkmaktadır. Halen bile günümüzde bu kanunlar çok tartışılmaktadır.

Hammurabi kanunları 282 madde halinde taş sütunlara yazılarak 1901-1902 yıllarında Fransızlar tarafından yapılan kazılarda bulunmuş ve Louvre müzesine getirilmiştir.

Kanunların içeriğine baktığımızda evlilikten tutun inşaat adam öldürme miras gibi pek çok konuda kanun mevcuttur. Kanunlarla birlikte hür ve köle insanlar arasındaki farklar belirtilerek kısasa kısas ilkesi uygulanmıştır. Örneğin hırsızlık yapanın kolunun kesilmesi gibi.

Bazı Maddeler

1. Bir kimse, bir diğerini esir eder ve onu köle ilan eder fakat bunu kanıtlayamazsa o zaman esir eden kişi ölümle cezalandırılır.

2. Bir adamın gözünü çıkaranın gözü çıkarılır.

3. Bir kimse büyüklerinin huzurunda bir suç iddia eder ve yaptığı suçlamayı kanıtlayamazsa, iddia ettiği büyük bir suç ise ölümle cezalandırılır.

 4. O kimse büyüklerini tahıl ya da para cezasına hükmetmeyi başarırsa o fiilden dolayı ödenen cezayı alır.

 5. Bir yargıç bir davaya bakıp bir karara varırsa, hükmünü yazılı olarak sunar; daha sonra verdiği kararda bir hata ortaya çıkarsa ve bu kendi hatasından kaynaklanırsa o zaman davada onun tarafından kararlaştırılan para cezasının on iki katını öder ve halka ilan edilerek yargıçlık makamından el çektirilir ve bir daha asla yargıçlık icra etmek için oraya oturamaz.

 6. Bir kimse tapınağın ya da mahkemenin eşyasını çalarsa ölümle cezalandırılır ve ondan çalınmış malları alan kişi de ölümle cezalandırılır.

7. Biri sığır ya da koyun ya da eşek ya da domuz ya da keçi çaldığında, eğer o çaldığı şey Tanrı’ya ya da mahkemeye aitse hırsız otuz katını öder, eğer kralın özgür bir vatandaşına aitse on katını öder, eğer hırsızın ödeyecek bir şeyi yoksa ölümle cezalandırılır.

8. Eğer satın alan kişi satıcıyı ve de huzurunda eşyayı satın aldığı tanıkları getirmezse ama malın sahibi eşyayı tanıyacak tanıklar getirirse o zaman satın alan hırsızdır ve ölümle cezalandırılır ve malik de kayıp eşyasını geri alır.

 9. Eğer malik kayıp eşyayı tanıyacak tanıklar getirmezse o kötü niyetlidir, iftira atmıştır ve ölümle cezalandırılır.

10.Babasını döven evladın iki eli kesilir.

#Hammurabi #Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler