Evliya Çelebi Ve Paranormal Olaylar…

Kimdir? Mehmet Selçuk 12 Aralık 2020

Evliya Çelebi Kimdir?

Evliya Çelebi, 1611 yılında İstanbul da doğmuştur. Arapça, Rumca, Latince ve farsça dillerini bilmektedir. Kendisi küçük yaşta hafız olmuştur. Evliya 71 yıllık hayatının 51 yılını dünyayı gezerek geçirmiştir. Bu uzun süren yolculukta toplamda 257 şehir gezmiştir. Yolculuğunda yaşadığı bütün olayları ilgi çeken üslubu ve akıcı dili ile “Seyahatname” adını verdiği kitabında anlatmıştır. Bu önemli eser 10 cilt ve 4 bin sayfadır. Bu büyük eser sadece ülkemizin değil bütün dünyanın ilgisini çekmiştir.

Evliya Çelebi nin Seyahatnamesinde Geçen İlginç Olaylar

Seyahatnamede geçen ilginç bir kaç olay vardır. Evliya seyahatnamesinde bu olayları “harikulade hadiseler” olarak adlandırmıştır. Bu olaylar ne kadar seyahatnamede geçse de tam olarak kesin bilgiler diyemeyiz. Yinede bu ilginç olayları öğrenmek isterseniz, devam edebilirsiniz…

Cadıların Savaşı

Evliya, Hatukay Çerkez diyarının Pedsi köyünde cadıların savaştığına şahit olur. Zifiri karanlık olan bir gecede yıldırımlar öle düşmektedir ki o bölge gündüz gibi aydınlanmıştır. Savaşı farkeden Evliya hemen orada yaşayan insanlardan birine ne olduğunu sorar ve “yılda bir defa böyle karakoncolos gecesi olur, cadılar göklere uçup ceng-i azim eder, vuruşurlar” cevabını alır. Sonrada korkmadan dışarı çıkıp olanları izleyebileceği söylenir. Evliya oranın halkı ile dışarı çıkar ve olayları izlemeye başlar. Seyahatnamede yazdığına göre değişik eşyaları, insan ve hayvan parçalarını cadıların birbirine attığını söyler. Horozların ötmesiyle cadılar dağılır. Evliya bu olayları mantıklı bulmasada , böyle bir olay yaşadığını kitabında anlatmıştır.

İnsan Kanı İçen Cadılar (Vampirler)

Evliya Çelebinin seyahatnamesinde bahsettiği olaylardan biriside insan kanı içen cadılardır. Evliyanın anlattığına göre insanlar arasında insan gibi yaşayan, gezen cadılar zamanı gelip kudurunca hedef gördükleri bir insanın kulağının arkasından ısırırlar. Isırılan kişi ise ağır bir şekilde hastalanır. Bunun üzerine akrabaları bir cadı avcısı bulurlar. Cadı avcısı ise çevredeki köyleri gezer ve kan içmekten gözleri kan çanağına dönmüş cadıyı bulur. Bunun üzerine cadıyı zincire vururlar. 3 gün bekledikten sonra cadıya kazık çakılır. Cadı öldükten sonra ise ısırılan insan yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve cadının bedeni yakılır.

Sonuç Olarak Değerlendirme

Seyahatnamede bu tarzda bir sürü ilginç olaylar vardır ama genel olarak bu olaylar cadılar ile ilgilidir. Bunların kesinliği olmasada bu olaylar seyahatnamede yazmaktadır…


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler