Erzurum Kongresi

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 18 Aralık 2020

Millî Mücadele Dönemi çerçevesinde düzenlenen bir diğer Kongre ise Erzurum Kongresi olmaktadır. Amasya Kongresi ile başlayan sürecin daha örgütlü hale gelmesini sağlayan Erzurum Kongresi ilklerin Kongresi olarak da bilinmektedir.

Anadolu topraklarını hız kesmeden işgale devam eden İngiltere, Rusya ve Fransa başta olmak üzere çeşitli devletler tarafından sahipsizmişçesine bölündüğü zamanda vatan ve milletin bağımsızlığı ve selameti için canla başla mücadele eden Mustafa Kemal ve Arkadaşları elbette hiçbir şey yapmadan duramazdı. Bu sebeple Erzurum’da düzenlenen kongre ile bu toprakların sahipsiz olmadığını bağımsızlık ve sınırlarımız için sonuna kadar mücadele edeceğimizi göstermiş oldular.

Yazımızın devamında ise sizlerle Erzurum Kongresi tarihi ve maddeleri gibi detayları paylaşacağız.

Erzurum Kongresi Tarihi

23 Temmuz 1919’da Erzurum’da toplanılan bu kongre tam olarak 2 hafta sürmüştür. İçerisinde birçok yeni karar alınarak milli birlik ve beraberlik adına tamı tamına bir örgütlenme söz konusu olmuştur.

5 Doğu ilinden Erzurum, Trabzon, Bitlis, Sivas, Van gelmiş olan 62 delege bu kongreye katılmıştır ki bu iller aynı zamanda işgal altında olan illerdir.

Erzurum Kongresi’ni geçici başkan olarak Erzurum Delegelerinden Hoca Raif Efendi açmış olsa da yoklama alınmasının ardından başkan olarak başa Mustafa Kemal Paşa seçilerek getirilmiştir.

Erzurum Kongresi’nde alınan tüm kararlar milli birlik ve beraberlik ile sınırları koruma, hiçbir devletin kanatları altına girmeden tam bağımsız olabilmeyi bildirmiştir.

Erzurum Kongresi kapsamında alınan kararları sıralamak gerekirse şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • Doğu illerinin Türkiye’ye ait olduğu net bir şekilde belirtilmiştir.
  • ‘Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür bölünemez parçalanamaz’ kararı ile Türkiye’yi parçalamak isteyenlere direnişin ilk örneğidir.
  • İlk olarak yalnızca Doğu illeri için yapılmış olan bir kongre olsa da daha sonrasında alınan kararlar Türkiye’nin kuruluşunda etki sahibi olmuştur.
  • Doğu Anadolu’daki cemiyetlerin örgütlenerek tek bir çatı altında mücadele vermesini sağlamıştır.
  • İlk kez milli sınırlardan bahsedilip kararların alındığı kongre niteliği taşımaktadır.
  • Türk Devleti’nin temelleri burada atılmış olmuştur.
  • Manda ve Himaye kesin kes reddedilmiştir.
  • Vatanın bir bütün olup parçalanamayacağı kararı da ilk kez burada verilmiştir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler