Edirne Fethi (1362)

Osmanlı Tarihi Mehmet Selçuk 4 Aralık 2020

Edirne Fethi, 1362 yılında 1. Murat döneminde Hacı İlbey önderliğinde Bizans elinden alınmıştır.

Fetih’den Öncesi

Osmanlılardan önce küçük bir şehir olan Edirne, Balkanlarda tutunmak ve o bölgede hakimiyet kurmak için stratejik öneme sahip bir şehirdi. Bu küçük şehir Osmanlılardan önce Bizans İmparatorluğuna bağlı idi. Rumelinin 2. fatihi olarak adlandırılan 1. Murat bu küçük şehrin stratejik önemini anlamıştı. Bu yüzden sultanımız Edirneyi kendine hedef olarak belirlemişti. Osmanlıların akınları sonucunda Bizans çökme dönemlerine girmişti ve başlayan bir kaç isyan yüzünden Edirne’nin savunma gücü azalmıştı. Bunun üzerine 1. Murat Edirne etrafında bulunan Lüleburgaz ve Çorluyu, Hacı İlbey’in Dimetoka ve Dedeağaç limanını, Evrenos Bey’in İpsala, Malkara ve Keşanı ele geçirmesi ile bir çok engel ortadan kalkmıştır.

Edirne Fethi

Bizans’ın daha önceden ele geçirmiş olduğu İpsala, Keşan ve Malkara, Gazi Evrenos Bey tarafından tekrar zapt edilmiş ve Osmanlı tarafına geçmiştir. Hacı İlbey ise belirttiğimiz gibi Enez körfezi üzerinde bulunan Dedeağaç kasabası ve Limanını ele geçirdikten sonra Kuzeye giderek Didimatihon denilen Dimetoka’yı zapt etmiştir. Evrenos bey ve Hacı İlbey yukarıda belirttiğimiz bölgeleri ele geçirdikleri sırada bir çok komutanın davetiyle Lüleburgaz mevkiinde toplanan bir harp meclisinde verilen karar üzerine orduya önderlik edecek komutan Lala Şahin Paşa seçilmiştir. Bunun Üzerine Lala Şahin Paşa, ordusu ile Edirne Üzerine sevk edilmiştir. Bulgarların, Rumlara yardım etme ihtimali olduğu için Kırklareli işgal edildi. Seren ve Drama taraflarında bulunan Sırplarında olaya müdahale edeceği düşünüldüğü için Evrenos Bey Batı Dimetoka’ya gönderilmiş ve savunma tertibatı alınmıştır. Sonuç olarak Babaeski ile Pınarhisar arasında bulunan Sazlıdere bölgesine gelmiş olan Bulgar ve Rum orduları ile büyük bir meydan muharebesi gerçekleşti. Bu muharebe sonucunda Bulgar ve Rum orduları yenilgiye uğradı. Bu olaylardan sonra Edirne zapt edildi. Edirne’nin Rum komutanı ise maiyetinin birazı ile küçük bir gemiye binerek Eneze kadar indi ve oradan da Sırp ülkesine kaçtı.

Savaş Sonucu

Sonuç olarak Edirne, 1. Murat döneminde Osmanlı devletinin eline geçmiştir. Osmanlının yeni başkenti haline gelmiştir. Bizans döneminde küçük olan şehir, Osmanlı döneminde çok fazla büyümüştür. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u feth edene kadar Osmanlı devletinin başkenti olarak kalmıştır. Bir çok tarihciye göre İstanbul’un Fethi, Edirne’ye kadar dayanmaktadır.

#edirne #osmanli #Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler