Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

Kimdir? Mehmet Selçuk 30 Kasım 2020

Dünyanın ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun!

Kadının Türk tarihindeki değeri ve yeri oldukça önemlidir. İlk Türk devletlerinde Kurultay’ın doğal üyesi olan ‘Hatun’ Türkler için daima önemli ve değerli olmuştur. Bir erkekten farklı görülmeyen kadın içinse zirve ancak hükümdarlık ile ifade edilebilir. Kadın Hükümdar dendiğinde ise akla gelen ilk isim Tomris Hatun olur. 

Adının anlamı ‘demir’ olan Tomris Hatun, tarihte çok önemli bir figür olan Alp Er Tunga’nın torunu ve Sakalar -kimi kaynaklarda İskitler- olarak bilinen devletin hükümdarıdır. 6. Yüzyılda Saka hükümdarı olan kocasının ölümü üzerine tahta geçen Tomris Hatun Türklerin ilk kadın hükümdarıdır. Doğu Avrupa ve Karadeniz arasında kalan bölgede hüküm süren Sakaların başındaki Tomris Hatun’un hüküm süresince Persler ile çekiştiği bilinir. 

Tomris Hatun ve Kiros Çekişmesi

Sakalar, Persler ile yaşadıkları çekişmelerde genellikle vur-kaç taktiğini kullanarak geçtikleri bölgeleri yakıp yıkıyorlardı. Su kuyularını zehirleyen ve bölgeyi stratejik olarak yaşanmaz hale getiren Sakalar, Persler ile çok sık karşı karşıya gelmiyordu. Perslerin yaşam sahasını daraltan ve halkın korku içinde yaşamasına neden olan Sakalar ile savaşın bitirilmesi yönünde Kiros’tan gelen teklif ret edilmişti. Çünkü Kiros, Tomris Hatun ile evliliğin bu çekişmeyi bitireceğini düşünse de Tomris, bunun bir tuzak olduğunun farkındaydı.

Tomris’ten ret cevabı aldığından dolayı öfkelenen Kiros daha da saldırgan davranınca Sakalar ve Persler arasındaki çatışma artık sıcak bir savaşa dönüşmek zorundaydı. Büyük savaş öncesinde bir tuzak kurup Tomris’in oğlunu katleden Kiros, savaşın ilk işaretini veriyordu. Kiros’u kanla doyurmaya yemin eden Tomris bu yemini için hazırlıklara koyulmuş ve ertesi gün saldırıya geçmiştir. 

Sakalar, Persleri Darmadağın Etti

Okçuluk konusunda oldukça maharetli birlikleri bulunan Sakalar, Perslerin en güçlü birliği olan Ölümsüzler Birliği’ne karşı ciddi bir savaş vermeyi başarmıştır. Tarih kaynaklarında yer alan Turan Taktiği, Kurt Oyunu ve Hilal Taktiği ile Persleri bozguna uğratan sakaların savaş sırasında Kiros’u da katlettiği bilinir. Bazı kaynaklara göre yeminini tutmak adına Tomris Hatun’un Kiros’un kesik başını kan dolu fıçıya batırdığı bilinir. 

Türkler için oldukça önemli bir figür olan Tomris, bugün insanların kız çocuklarına Tomris adını koymasında temel etkendir.

#İlk türk devletleri #sakalar #Tomris hatun #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar

  […] Taktik değiştirmelerin faydalarını bilen general savaşın ne olduğunu anlar. […]


 1. Aylin

  1 Aralık 2020

  Başarılarının devamını dilerim selçuk hocam


 2. Fatoş Yıldırım

  1 Aralık 2020

  Emeğinize sağlık hocam çok güzel olmuş 🙏


 3. Emre

  1 Aralık 2020

  Elinize sağlık çok bilgilendirici ve güzel bilgiler paylaşıyorsunuz


 4. Zeynep

  1 Aralık 2020

  Hocam gerçekten nadide bilgiler. Kadın hükümdarlar pek bilinmiyor. Ders kitaplarında da çok bahsedilmiyor. Bilgiler için teşekkür ederiz.


 5. Tuba

  1 Aralık 2020

  Yeni nesillere bu faydaları bilgilerle ışık tutuyorsunuz hocam.. Emeğinize sağlık


 6. Beyza

  3 Aralık 2020

  Elinize sağlık 😊


 7. Sara

  3 Aralık 2020

  Ellerinize, emeğinize sağlık 🙏


 8. duhan

  12 Aralık 2020

  ellerine sağlık dayıcım


 9. Coğrafyacı

  3 Şubat 2021

  Hocam öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler