Dağlık Karabağ Sorunu

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 8 Ekim 2020


dağlık karabağ

Dağlık Karabağ sorunu 20.yy’dan günümüze süregelmiş bir anlaşmazlık ve çatışma sorunudur. Özellikle son dönemde tekrar gündeme gelen Dağlık Karabağ sorunu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a bağlı toprakların %20’sini işgal etmesiyle başlamıştır. Günümüzde Karabağ’da Azeri kimse kalmamıştır. Zorla göçe zorlanmışlar veya öldürülmüşlerdir. Özellikle hala yüreğimizi yakan Hocalı Katliamı ile birçok sivil katledilmiştir. Meselenin özü, Sovyet Rusya dönemine dayanıyor.

Dağlık Karabağ

Sovyet dönemi zamanında, İran Karabağ’a saldırı girişimlerinde bulunuyordu. Azerbaycan Sovyet Rusya’dan yardım istedi. Tabi bu yardımın sonucunda, Karabağ bölgesinin özer toprak olmasını kabul etti. Azerbaycan yönetimine bağlı Karabağ hükümeti kuruldu.

Fakat Sovyet Rusya’ya bağlılığı olan Karabağ bölgesine Ermeni akını başladı. Çünkü anlaşmaya göre farklı etnik kökenlerden herkes yaşamak için gelebilirdi. Bu göçlere Sovyet Rusya destek verdi ve yerel halkın %75’ini artık Ermeniler oluşturuyordu.

Hükümetin çoğunluğunu Ermeniler oluşturduğu için 110 milletvekilinin Ermenistan’a bağlanma isteği üzerine Ermenistan’ın işgali resmen 1991’de başladı. Sadece Dağlık Karabağ bölgesi değil, çevre illeri de işgal eden Ermenistan, özellikle de sivil halka karşı büyük katliamlar uygulamıştır. Bunların başında da Hocalı Katliamı gelir. Dönem  dönem barış antlaşmaları yapılsa da hala bir sonuç alınamamıştır.

Günümüzde Dağlık Karabağ sorunu

2020 itibari ile tekrar alevlenen Karabağ sorunu halen devam etmektedir. Karabağ’da artık sadece Ermeniler bulunuyor ve işgal altındaki çevre illerde ise Ermeni işgal güçleri. Ermenistan ise her fırsatta bunu reddediyor. Kendi bakış açılarına göre orada bulunanlar Yerel Karabağ Ermenileri’nden oluşan birliklerdir.

2020 Şubat ayında ilk defa 2 devlet başkanı kamuoyu önünde tartışma gerçekleştirdi. Yayında Aliyev ve Paşinyan karşı karşıya geldi.

Aliyev işgal edilen topraklardan ve 1 milyonu aşkın zorunlu göç ettirilen vatandaştan söz etti. Paşinyan ise bunları reddetmekle birlikte bir de, Karabağ’daki güçlerin yerel Ermeni halkından oluşmuş silahlı güçler olduğu iddiasını sürdürdü. Fakat aynı zamanda oğlunu da cephede mücadele ettiğini açıkladı.

Ermenistan son çatışmalarda ağır kayıplar vermeye başladı, bunun ardından da Rusya’dan yardım istediler. Putin ise çatışmaların Ermenistan topraklarında olmadığından, bu sebeple kendilerinin devreye girmeyeceğini belirtti.

Son olarak ta Azerbaycan’a desteğini açıklayan ülkeler arasında Türkiye ve Pakistan başta olmak üzere Ukrayna, Bosna-Hersek, İran Türkmenleri ve bazı çekimser ülkeler geliyor. Özellikle Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok devlet ise Ermenistan tarafında yer alıyor. Suudi Arabistan ayrıca Türkiye’ye özel boykot kampanyaları başlattı.

Bundan sonraki süreçte umarız, olumlu haberlerle Karabağ meselesi çözülür.

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler