Atilla: Tanrının Kırbacı

Kimdir? Mehmet Selçuk 3 Aralık 2020

            Atilla, 395 yılında Muncuk Han’ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Atilla’nın ismi hakkında birbirinden farklı söylentiler olsa da en bilineni Volga Nehri’nin eskiden adının Atıl-İtil olması nedeni ile Atilla isminin tercih edilebileceğidir. 

Çocukluğundan başlayarak eğitimini çok iyi almıştır. Özellikle savaş eğitimini ciddi manada başarılı olarak alan Atilla babasının 434 yılında ölmesi ile Avrupa Hun İmparatorluğu’nda söz sahibi olmuştur. Savaş meydanında güçlü duruşu ve keskin zekâsı ile de dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Kardeşi Bleda’nın vefatı ile resmi olarak hakan olan Atilla Romalılar ve Cermenlerin yakından bildiği bir isim haline gelmiştir. 

Kendi döneminin en cesur ve ileri görüşlü liderlerinden bir tanesine dönüşen Atilla, Türk ve dünya tarihinin en önemli simgelerinden bir tanesi olmuştur. Eşi Nakara ile mutlu bir evliliği olan bu cengaverin bir oğlu olsa da doğum sırasında eşini kaybetmesi onu derin üzüntüye boğmuştur. 

Atilla ve Tarihin Seyri

Dünyanın en önemli liderlerinden bir tanesi olarak bilinen Atilla, Batı Roma ile sağlıklı ilişki kurmuştur. Doğu Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte Batı ile ilişkilerinde değişikliğe giden Atilla’nın Sasaniler üzerine de sefer düzenlemek istediği biliniyordu. 

Tanrının Kırbacı, Batı üzerine sefere hazırlanırken Papa’dan gelen hamle karşısında durdu. Çünkü Papa ondan Batı Roma’yı bağışlamasını ve saldırıyı durdurmasını istemişti. Batı Roma’ya saldırıyı engelleyen bir başka konunun da Avrupa’da yayılan veba olduğu biliniyor. Bu anlamda Attila Han kendine ölüm getirecek bir hastalıktan uzak durmayı yeğlemişti.

Attila’nın Ölümü

Atilla, İtalya’ya gerçekleştirdiği bir sefer dönüşünde Burgundlar Prensesi İlkido adındaki güzelle tanışmıştır. İlkido ile evlendiği ilk gece vefat eden Tanrının Kırbacı’nın zehirlendiği söylentisi yayılmıştır. Nereye gömüldüğüne dair herhangi bir bilginin olmadığı söylenir. Pek çok tarihçi Atilla’nın Tuna Nehri’nin dibine gömüldüğünü ifade eder.

Hıristiyanlara yönelik uygulamaları nedeni ile oldukça acımasız bir lider olan Attila Han, Hıristiyanlar tarafından tanrının kırbacı olarak isimlendirilmiştir. Nitekim pek çok Hıristiyan Hz. İsa’ya tabi olmadıkları dönemler için onlara bir cezalandırıcı gönderildiğine inanır. Avrupa Hun İmparatorluğu’nun lideri ve Türklerin en büyük kumandanlarından bir tanesi olan Atilla, tarihe adını altın harflerle yazmıştır.

#Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar

    […] nitoichi (“iki kılıç tek gibi”) ya da “Ni-Ten İchi Ryu” adı verilen çift-kılıçlı bir kenjutsu tekniği geliştirdi ve bu teknikte ustalaştı. Bu teknikte dövüşçü katana ve […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler