Ülkelerin Tarihleri : Arjantin

Ülkeler Tarihi Mehmet Selçuk 21 Aralık 2020

Arjantin

Arjantin Bayrağı

Arjantin, Resmi adıyla Arjantin Cumhuriyeti, çoğunlukla Güney Amerika’nın güney yarısında yer alan bir ülkedir. Güney Koni’nin büyük bir kısmını batıda Şili ile paylaşan ülke, kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu ve güneyde Drake Geçidi ile sınırlanmıştır. 2,780,400 km2’lik anakara alanıyla dünyanın sekizinci en büyük ülkesi, Amerika’daki dördüncü, Güney Amerika’nın Brezilya’dan sonra ikinci en büyük ülkesi ve bölgeye göre İspanyolca konuşan en büyük ülkedir. Egemen devlet, Kongre tarafından kararlaştırıldığı üzere ulusun federal başkenti olan yirmi üç vilayete ve bir özerk şehre bölünmüştür. Eyaletler ve başkentin kendi anayasaları vardır, ancak federal bir sistem altında var olurlar. Antarktika, Falkland Adaları ve Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları’nın bir bölümünde egemenlik iddia ediyor.

İddia Devam Etmekte..

Günümüz Arjantin’inde kaydedilen en eski insan varlığı, Paleolitik döneme kadar uzanıyor. İnka İmparatorluğu, Kolomb öncesi dönemde ülkenin kuzeybatısına doğru genişledi. Ülkenin kökleri, 16. yüzyılda bölgenin İspanyol kolonizasyonuna dayanıyor.Arjantin, 1776’da kurulan bir İspanyol denizaşırı genel valisi olan Río de la Plata Genel Valiliğinin halefi olarak yükseldi. Bağımsızlık ilanı ve mücadelesini (1810-1818) 1861’e kadar süren genişletilmiş bir iç savaş izledi. ülkenin başkenti Buenos Aires olan bir eyaletler federasyonu olarak yeniden yapılanmasıyla sonuçlandı.Bundan sonra ülke, kültürel ve demografik görünümünü kökten yeniden şekillendiren, başta İtalyanlar ve İspanyollar olmak üzere çeşitli

Avrupa göç dalgaları ile göreli barış ve istikrarın tadını çıkardı. Nüfusun% 62,5’i tam veya kısmi İtalyan soyuna sahiptir ve kültürünün İtalyan kültürüyle önemli bağlantıları vardır. Refahtaki neredeyse benzersiz artış, Arjantin’in 20. yüzyılın başlarında dünyanın en zengin yedinci ülkesi olması sağladı. Maddison Tarihsel İstatistikler Projesi’ne göre Arjantin, 1895 ve 1896’da dünyanın en yüksek gerçek kişi başına GSYİH’sına sahipti ve en az 1920’den önce sürekli olarak ilk 10’da yer aldı. Şu anda dünyada 61. sıradadır.

Askeri Hükümet

1930’lardaki Büyük Buhran’ın ardından, Arjantin, birkaç on yıl boyunca en zengin on beş ülke arasında kalmasına rağmen, siyasi istikrarsızlığa ve onu azgelişmişliğe geri iten ekonomik düşüşe sürüklendi. 1974’te Başkan Juan Perón’un ölümünün ardından, dul eşi ve başkan yardımcısı Isabel Martínez de Perón başkanlığa yükseldi. 1976’da askeri bir diktatörlük tarafından devrildi. Raúl Alfonsín’in 1983’te cumhurbaşkanı seçilmesine kadar on yıldan fazla süren bir devlet terörü ve sivil huzursuzluk dönemi olan Kirli Savaş’ta çok sayıda siyasi eleştirmen, aktivist ve solcuya zulmetti ve öldürdü. Arjantin gelişmekte olan bir ülke ve rütbeler. İnsani Gelişme Endeksi’nde 46. sırada, Latin Amerika’da Şili’den sonra en yüksek ikinci.

Latin Amerika’da bölgesel bir güçtür ve uluslararası ilişkilerde orta güç olarak tarihsel statüsünü korur. Arjantin, Güney Amerika’daki en büyük ikinci, Latin Amerika’daki üçüncü en büyük ekonomiye sahiptir ve G-15 ve G20 üyesidir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü, Mercosur, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu ve Ibero-Amerikan Devletleri Örgütü’nün kurucu üyesidir.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler