Ankara Muharebesi – Nedenleri Ve Sonuçları

Osmanlı Tarihi Mehmet Selçuk 27 Aralık 2020

Ankara Muharebesi

Ankara Muharebesi Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazid ile Timur arasında geçmiştir. Bu savaş 20 Temmuz 1402 tarihinde olmuş ve Osmanlı Devletinin Ankara şehrindeki Çubuk Ovasında geçmiştir. Bu muharebe Orta Çağ tarihinin en kanlı ve en büyük savaşlarından birisidir. Bu savaş Osmanlı Devletinin yenilgisi ile sonuçlanmış ve Timur gücüne güç katmıştır. Osmanlılar bu savaşın sonucunda hazinelerini, bir çok kalesini, şehrini, seçkin birliklerini ve en önemliside padişahını kaybetmiştir. Bu olaydan sonra Fetret Devri adı verilen ve 1402 ile 1413 yılları arasında yaşanmış bir iktidar boşluğu oluşmuştur.

Muharebe Nedenleri

Timur, günümüz İran ve Türkistan toprakları üzerinde bir devlet kurmuştur. Timur kendisini İlhanlıların varisi olarak saydığı için Anadolu topraklarında hak talep etmiştir. Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid döneminde Osmanlı Devletinin Asya topraklarına doğru ilerlemeside Timurun dikkatini çekmiştir. Celayir Sultanı Ahmed ile Karakoyunluların hükümdarı Kara Yusuf Timur yüzünden topraklarını kaybetmiştir. Bunun sonucunda ise Ahmed ile Kara Yusuf, Osmanlı Devletine sığınmıştır. Timur, Kara Yusuf ve Ahmedin kendisine verilmesini istiyordu. Yıldırım Bayezid ise bu istekleri kabul etmemiştir. Osmanlı Devletine göz dağı vermek isteyen Timur Anadolu da yaşayan bir kaç Anadolu Beyini kışkırtarak Sivas, Halep ve Şam şehirlerini ele geçirdi. Timurun Bağdat şehrine yönelmesi üzerine Yıldırım Bayezid Doğuya giderek Timur’a bağlı topraklardan olan Erzincan ve Kemah’ı ele geçirdi. Bu olaylar iki hükümdarın arasını çok fazla açmıştı. Timur bunun üzerine Osmanlı Devletine bir elçi göndererek kendisinden aldığı şehirleri geri vermesini, Anadolu beylerinden aldığı şehirleri geri vermesini, Kara Yusufu vermesini ve Osmanlı Devletinin Timur Devletine bağlanmasını istedi. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ise bunları kabul etmeyince savaş patlak verdi… Bunun üzerine Ankara şehrinin Çubuk ovasında Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ve Timur 20 Temmuz 1402 tarihinde çarpışmışlardır.

Sonuçlar

Savaş bittikten sonra Osmanlı Devleti yenilgiye uğramış ve Zaferle beraber Osmanlı sultanınıda ele geçirmiştir. Timur, Yıldırım Bayezidi esir olarak ele geçirsede ona hiç bir şekilde esir hayatı yaşatmamıştır. Eski Osmanlı Sultanını her an için yanında tutmuş ve her ihtiyacını karşılamıştır. Kendi çadırının yanında ona da çadır kurdurmuştur. Kendisine akıl açısından bir çok kez danışmış ve bir dost olarak yaklaşmıştır. Ne kadar düşman olsalarda sonuç olarak ikiside Türk olduğundan ve Beyazid’a karşı saygı duyduğundan dolayı ona karşı hep iyi davranmıştır. Yinede Osmanlı devletine saldırmaya devam etmiş ve ele geçirdiği toprakları Müslüman Anadolu beylerinin yönetimine vermiştir.


Yorumlar
  Coğrafyacı

  3 Şubat 2021

  Hocam bu güzel bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum Beyazid Yıldırım lakabını hangi savaşta aldı acaba ?


 1. Mehmet Selçuk

  11 Nisan 2021

  I. Bayezit, Yıldırım ünvanını şehzadeliği döneminde Karamanoğulları ile gerçekleştirdiği Frenk Yazısı savaşında kazanmıştır.


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler