Abraham Lincoln Kimdir ?

Kimdir? Mehmet Selçuk 18 Aralık 2020

Abraham Lincoln
Abraham Lincoln

Abraham Lincoln, Kentucky, Hodgenville’in 3 mil (5 km) güneyinde bir orman kulübesinde doğdu ve iki yaşındayken komşu Knob Creek vadisindeki bir çiftliğe götürüldü. En eski anıları bu ev ve özellikle bir zamanlar babasına ekmesine yardım ettiği mısır ve kabak tohumlarını yıkan seldi. Babası Thomas Lincoln, 1637’de İngiltere’den Massachusetts’e göç etmiş bir dokumacının çırağının torunuydu. Thomas, Lincoln atalarının bazılarından daha az müreffeh olsa da, sağlam bir öncüydü. 12 Haziran 1806’da Nancy Hanks ile evlendi. Hanks şeceresinin izini sürmek zordur, ancak Nancy’nin gayri meşru doğduğu anlaşılmaktadır. O, “omuzları dik, ince göğüslü, üzgün” ve hararetle dindar olarak tanımlandı. Thomas ve Nancy Lincoln’ün üç çocuğu vardı: bebeklik döneminde ölen Sarah, Abraham ve Thomas.

Abraham Lincoln

Çocukluğu Ve Gençliği

Aralık 1816’da, Kentucky çiftliğinin mülkiyetine itiraz eden bir davayla karşı karşıya kalan Thomas Lincoln, ailesiyle birlikte Indiana’nın güneybatısına taşındı. Orada, kamu arazisinde bir gecekondu olarak, aceleyle, bir tarafı havaya açık, kütüklerden ve dallardan oluşan kaba bir yapı olan “yarı yüzlü bir kamp” kurdu; burada, aile yanan bir ateşin arkasına sığındı. Kısa süre sonra kalıcı bir kabin inşa etti ve daha sonra üzerinde durduğu araziyi satın aldı. İbrahim’e tarlaların temizlenmesine ve mahsulün bakımına yardım etti, ancak erken dönemde avlanma ve balık tutma konusunda bir hoşnutsuzluk kazandı. Sonraki yıllarda, “panterin çığlığını”, “domuzları avlayan” ayıları ve Indiana sınır yaşamının “zaman zaman oldukça kısırlaştıran” yoksulluğunu hatırladı. Çocukluğunun en mutsuz dönemi, 1818 sonbaharında annesinin ölümünün ardından geldi. Dokuz yaşında bir çocuk olarak, onu ormanda gömülü gördü, ardından annesinin sevgisinin sıcaklığından uzak bir kışla karşılaştı. Neyse ki, ikinci bir kış başlamadan önce, Thomas Lincoln, Kentucky’den eve kendisi için yeni bir eş, çocuklar için yeni bir anne getirdi. Sarah Bush Johnston Lincoln, iki kız ve bir erkek çocuğu olan bir dul, ayıracak enerjisi ve sevgisi vardı. Her iki çocuğa da sanki hepsini doğurmuş gibi davranarak evi eşit bir elle yönetti; ama özellikle İbrahim’e ve ona düşkün oldu. Daha sonra ondan “melek annesi” olarak bahsetti.

İkinci Göç

Mart 1830’da Lincoln ailesi, öküz takımını Lincoln’ün kendisi sürerek, bu kez Illinois’e ikinci bir göç gerçekleştirdi. Henüz 21 yaşına geldiğinde, hayata kendi başına başlamak üzereydi. 180 cm boyunda, kemikli ve sıska ama kaslı ve fiziksel olarak güçlüydü. Özellikle balta kullanabildiği beceri ve gücü ile tanınırdı. Bir ağaç çınlamasıyla konuştu ve uzun adımlarla, düz ayaklı, temkinli bir sabanla yürüdü. İyi huylu, biraz karamsar, taklitçi ve hikaye anlatıcısı olarak yetenekliydi ve arkadaşlarının ilgisini kolayca çekiyordu. Ama sahip olduğu diğer yetenekleri henüz göstermemişti. Illinois’e gelişinden sonra, çiftçi olma arzusu duymayan Lincoln, çeşitli mesleklerde elini denedi. Bir demiryolu bölücü olarak, babasının yeni çiftliğini temizlemesine ve çitlemeye yardım etti. Kayıkçı olarak, Mississippi Nehri’nden Louisiana, New Orleans’a doğru bir yolculuk yaptı. (Bu, ilk kez 1828’de Indiana’da yaşarken yaptığı ikinci ziyaretiydi.) Illinois’e döndükten sonra Sangamon Nehri üzerindeki yaklaşık 25 ailelik bir köy olan New Salem’e yerleşti. Orada zaman zaman mağaza sorumlusu, posta müdürü ve haritacı olarak çalıştı.

Kara Şahin Savaşı’nın (1832) gelmesiyle birlikte gönüllü olarak yazıldı ve şirketinin kaptanı seçildi. Daha sonra, savaş sırasında “canlı, Kızılderililerle savaşan” hiçbir şey görmediğini, ancak “sivrisineklerle pek çok kanlı mücadele” yaşadığını söyleyerek şaka yaptı. Bu arada, bir yasa koyucu olmayı arzulayarak, ilk denemesinde mağlup oldu ve ardından tekrar tekrar eyalet meclisine seçildi. Demirciliği bir ticaret olarak gördü ama sonunda hukuk lehine karar verdi. Zaten kendi kendine gramer ve matematiği öğrendikten sonra hukuk kitapları okumaya başladı. 1836’da baro sınavını geçerek avukatlık yapmaya başladı.

Prairie Avukatı

Ertesi yıl, bir avukat için New Salem’den çok daha fazla fırsat sunan yeni eyalet başkenti Illinois, Springfield’a taşındı. İlk başta Lincoln, John T. Stuart’ın, ardından Stephen T. Logan’ın ve son olarak 1844’ten William H. Herndon’un ortağıydı. Lincoln’den yaklaşık 10 yaş küçük olan Herndon, daha geniş kitlelerce okundu, barda daha duygusaldı ve genellikle görüşlerinde daha aşırıydı. Yine de bu ortaklık, bu tür insan düzenlemeleri şimdiye kadarki kadar neredeyse mükemmel görünüyor. Lincoln ve Herndon, hukuk işleriyle ilgili birkaç kayıt tuttu ve her ikisine de ödeme yapıldığında parayı aralarında paylaştılar. Görünüşe göre paradan dolayı hiç tartışma yaşamadılar.

Siyasete Giriş

Lincoln siyasete ilk girdiğinde, Andrew Jackson başkandı. Lincoln, Jacksonlılar’ın normal bir adama duydukları sempatiyi paylaştı, ancak Jackson’ın hükümetin ekonomik girişimden ayrılması gerektiği görüşüne katılmıyordu. Daha sonra, “Hükümetin meşru amacı, bir insan topluluğu için ne yapması gerekiyorsa onu yapmaktır, ancak kendi başına ve bireysel olarak kendileri için hiç yapamazlar veya çok iyi yapamazlar. kapasiteler. ” Zamanının önde gelen politikacıları arasında en çok Henry Clay ve Daniel Webster’a hayran kaldı. Clay ve Webster, federal hükümetin yetkilerini ulusal bir banka, koruyucu bir tarife ve ulaşımı kolaylaştırmak için bir dahili iyileştirme programı aracılığıyla işi teşvik etmek ve ülkenin kaynaklarını geliştirmek için kullanmayı savundu. Lincoln’ün görüşüne göre, Illinois ve Batı’nın ekonomik kalkınma için böyle bir yardıma bir bütün olarak umutsuzca ihtiyaçları vardı. En başından beri kendini Clay ve Webster’ın partisi Whigs ile ilişkilendirdi.

https://ingilizce-turkce.metinceviri.com/ceviri4/2157758-the-next-year-he-moved-to-springfield-illinois-the-new-state-capital-which-offered-many-more-opportu


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler