1.Dünya Savaşı Sırasında Anadolu

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 8 Aralık 2020

 1. Dünya Savaşı’nın görülen kısmı elbette cepheler, askerler ve silahlardır. Fakat savaşa giren her ülke aslında ne kadar iyiyim dese dahi savaşın etkilerini ülkesinin her zerresinde hissetmeye mahkumdur. Savaş, yalnızca cephede yapılmaz. Savaş esnasında eğitimin aksaması, ekonomik şartlar, savaş sırasındaki yaşam, göçler, nüfusun azalması da savaştır. Bazıları psikolojik bazıları ise fiziksel savaştır. Savaş sırasında bir ülkenin elinden öğretmenlerini öğrencilerini alırsanız o ülkenin geleceğine de balta vurursunuz. Yarının doktorları, avukatları aydınları yok iken o ülke kolay kolay ayağı kalkamaz. İşte 1. Dünya Savaşı sırasında da Osmanlı Devleti’ne bu olay yapıldı. Bizler geleceğin öğretmenleri, doktorları, bilim adamlarını cephelerimizde şehit verdik. Anadolu’da yaşam mücadelesi veren halkımızın sırtına büyük yükler yüklendi. Bu yazımızda Tarihevi olarak sizlerle 1.Dünya Savaşı’nda Anadolu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Yazımızın devamında detayları öğrenebilirsiniz.

1.Dünya Savaşı’nda Anadolu Ne Yaptı?

Zaten gücü yerinde olmayan bir devletin ki bu devlet Osmanlı Devleti gibi 600 yıllık içerisinde zaferler ve koskoca bir imparatorluk barındıran bir devlet dahi olsa savaşa hazır bir durumda değil ise durumu bellidir. 1.Dünya Savaşı sırasında meydanlarda şehit düşen vatandaşlarımıza ilaveten düşmanın ele geçirdiği topraklarda oluşan toplu göçler, açlık ve sefalet gibi birçok zorluk da hayatını kaybeden insan sayısına etki etmiştir. Rum ve Ermeni çetelerinin de Türk köylerine yapmış oldukları saldırılar sonucunda Anadolu’daki düzen tamamen dağılma noktasına gelmiştir.

1.     Dünya Savaşı’nda Anadolu Ekonomisi

1. Dünya Savaşı’nın başlaması dünyadaki tüm ekonomik dengeyi etkilemiştir. Bunun yanında Osmanlı Devleti’nin de savaşa girmesi ile Osmanlı’nın ekonomisinde enflasyonlar artmış ve ihtiyaç duyulan maddelerin azlığı sebebi ile fiyatlar da yukarı çıkmıştır. İthalatın mümkün olmadığı ve elde edilen mahsulün de yarıya düştüğü şu dönemde özellikle ekmek gibi temel ihtiyaçların fiyatlarının artması durumu hali hazırda çok da iyi olmayan vatandaşın daha da yoksullaşmasına sebebiyet vermiştir.

Savaş sırası yoksullaşan kesimin yanında krizi fırsata çevirip kara borsa üzerinden zenginleşen bir taraf da bulunmaktadır. Gelirini illegal yollar ile elde eden bu kesimden halk haliyle oldukça rahatsızlık duymuştur.

1.Dünya Savaşı Sırasında Anadolu Kadını

1. Dünya Savaşı sırasında oluşturulan seferberlik sebebi ile erkek nüfusa oldukça azalmış ve Anadolu’da tüm yük kadınların omuzları üzerinde kalmıştı. Savaşın getirdiği sorumlulukları Türk kadını da sırtlanmış ve gündüzleri ev işleri tarla bahçe ile uğraşırken aynı zamanda askerlere kıyafet, kum torbası gibi ihtiyacı olan eşyaları dikmiş, mermi ve cephane yapımına dahil olmuşlardır. Ayrıca o zamana kadar kendilerini gösteremedikleri hemşirelik, öğretmenlik gibi mesleklerde de Anadolu kadını kendini göstermiş ve çeşitli alanlarda çalışmıştır.

Anadolu’da savaş sürerken yetersiz hayat koşulları sebebi ile halk bir taraftan salgın hastalıklar ile mücadele etmeye başlamıştır. Bunun üzerine devlet tarafından salgın hastalıklara karşı gerekli tedbirler alınmış ve koruyucu sağlık hizmetleri oluşturulmuştur.

#1.Dunya Savası #Anadolu
Yorumlar

    […] milletin de topraklarına sahip çıkmayacağını düşünseler de unuttukları bir şey vardı:  Türk milleti başka hiçbir millete benzemez. Halkın kendi kendini yönettiği Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler