1.Dünya Savaşı

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 4 Aralık 2020

1.Dünya Savaşı

1.Dünya Savaşı,1914-1918 yılları arasında olan ve insanlık tarihinin o zamana kadar gördüğü en büyük ve yıkıcı savaşlardandır. Yüzbinlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın yaralanmasına sebep olmuş, ülkelerin seyrini değiştirmiştir. Elbette ki bu savaşın sebeplerini de insanlar bizzat kendi elleri ile inşa etmişlerdir. Ülkelerin liderlerinin verdiği kararlar, yaptıkları eylemler doğrultusunda milyonlarca insanın hayatı ya değişmiş ya da yok olmuştur. Adı üstünde Dünya Savaşı. İçerisinde tüm dünyayı barındıran bu olay haliyle oldukça uzun bir konudur. Tarihevi.net olarak bu konuyu birkaç seri üzerinden ele alacağız. Giriş yazımızda ise 1.Dünya Savaşı’nın sebepleri, savaşa giren devletler,  gibi genel bilgilerden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında detayları bulabilirsiniz. 

1.Dünya Savaşı’nın Sebepleri 

1.Dünya Savaşı

 28 Temmuz 1914’te başlayıp 1918’de sona eren 1.Dünya Savaşı birçok farklı sebebin birleşmesi ile meydana gelmiş bir savaştır. Bu savaşa neden olan sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • İngiltere ile Almanya arasında oluşan ekonomik alandaki rekabet, 
 • Fransız ihtilallerinin milliyetçilik akımı, 
 • Büyük devletlerin hammadde ve sömürge arayışı, 
 • Devletler arasında oluşan bloklaşmalar, 
 • Ülkeler arasındaki silahlanma yarışının hız kazanması, 
 • Almanların elinde olan Alsas-Loren kömür yatakları bölgesini Fransızların geri almak istemesi, 
 • Rusya ve Avusturya’nın Balkanlar bölgesindeki çıkar çatışmaları, 

Saydığımız sebepler 1.Dünya Savaşı’na giden yolda devletlerin kendi attıkları adımlardır. 1.Dünya Savaşı’nı başlatan asıl olay ise; Avusturya-Macaristan veliahtı Ferdinand’ın, Saraybosna’yı ziyaret ettiği sırada Sırplı öğrenci Princip tarafından 28 Haziran 1914’te öldürülmesidir. Veliahtın öldürülmesi üzerine Avusturya- Macaristan, Sırbistan’a savaş açmıştır. Bu savaşla da 1.Dünya Savaşı başlamıştır. 

1.Dünya Savaşı’nda Savaşan Ülkeler 

1.Dünya Savaşı

1.Dünya Savaşı’nda ülkeler itilaf ve ittifak olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. 

 • İtilaf Devletleri: İngiltere, Fransa, Rusya, Sırbistan, Japonya, Romanya, Portekiz, ABD, Yunanistan, Brezilya, 1915’ten sonra ise İtalya dahil olmuştur. 
 • İttifak Devletleri: Almanya, Avusturya, Macar İmparatorluğu, Bulgaristan, Osmanlı Devleti, 1915’ten önce İtalya da dahildir. Daha sonra itilaf devletlerinin safına geçmiştir.  

Osmanlı Devleti, savaşa girmemek için çok direnmiştir. Fakat Osmanlı Devleti’nin anahtar bir konumda olması ve halifelik sıfatını elinde bulundurması sebebi ile savaşa girmesi konusunda Almanya tarafından büyük bir ısrar gördü. Çünkü Osmanlı Devleti’nin elinde bulundurduğu gücü kullanmak istiyordu. Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşı konusunu yazımızın 2. serisinde işleyeceğiniz. Yazımıza sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

#1.Dunya Savası #Türkçe tarih dersleri sitesi
Yorumlar
  Ezgi

  5 Aralık 2020

  Emeğinize sağlık hocam, çok güzel olmuş 😊


 1. […] en güçsüz olduğu dönemde neden savaşa girdi elbette büyük merak konusu. İlk yazımızda 1.Dünya Savaşı’nın sebepleri ve savaşa katılan taraflardan bahsettikten sonra bu yazımızda 1.Dünya Savaşı’nın bizi […]


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
 • Arşivler