1.Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti

Devrim Tarihi Mehmet Selçuk 5 Aralık 2020

1.Dünya Savaşı Osmanlı Devleti

 Osmanlı Devleti, yükseliş devrini geride bıraktığı ve Amerika’nın keşfi ve ticaretinin başladığı dönemden savaş yıllarına kadar büyük bir çöküş içerisinde iken en güçsüz olduğu dönemde neden savaşa girdi elbette büyük merak konusu. İlk yazımızda 1.Dünya Savaşı’nın sebepleri ve savaşa katılan taraflardan bahsettikten sonra bu yazımızda 1.Dünya Savaşı’nın bizi ilgilendiren yani Osmanlı bölümünü ele alacağız. Osmanlı Devleti elbette isteyerek savaşa katılmamıştır. Katılmasının sebepleri vardır. Yazımızın devamında bu sebepleri bulabilirsiniz. 

Osmanlı Devleti’nin 1.Dünya Savaşı’na katılma Sebepleri 

 Osmanlı Devleti aslında çöküş yaşadığı bu dönemden uzun süre önce de kendine müttefik arıyordu. Hatta daha öncesinden İngiltere ve Rusya’ya, Osmanlı Devleti’nin müttefik olma teklifi bile olmuştu. Fakat İngiltere’nin asıl politikası zaten Osmanlı’yı yalnız bırakmak ve parçalamak olduğu için elbette kabul etmemiştir. Ruslar ise İstanbul’u istiyordu. Bu yüzden Osmanlı’yı kendilerine müttefik olarak kabul etmemişlerdir.  

 Osmanlı Devleti, bir savaş ortasında özellikle de güçsüz iken tarafsız kalmanın en tehlikeli durum olduğunu biliyordu. Çünkü her iki taraftan da darbe yeme olasılığı vardı. Bu durumun bilincinde oldukları için de Savaş zamanı kendi çıkarları için Osmanlı’yı savaşa sokmaya çalışan Almanların teklifini değerlendirip Osmanlı Devleti Almanya ile müttefik olmuştur.  

Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesinde Almanya’nın Çıkarları 

 Bu sorunun cevabı ilk olarak elbette Osmanlı Devleti’nin jeopolitik konumudur. Kritik bir konumda olan Osmanlı Devleti üzerinden Rusya’ya gidebilecek her türlü yardımı engellemek amacı ile Osmanlı Devleti’ni yanına çekmesi, Almanya’nın Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesinde bu kadar ısrarcı olmasının ilk sebebidir. Bunun yanında Osmanlı’nın elinde bulundurduğu halifelik gücü ile diğer İslam ülkelerine hâkim olabilmesi de onu cazip kılmıştır. Sonuç istediği gibi de olmuştur. Çanakkale cephesinde savaşır iken amaç her ne kadar düşmanları Türk topraklarına sokmamak olsa da buradaki asıl amaç Rusya’ya giden yardımı engellemekti. Öyle de oldu Çanakkale geçilemedi Ruslar da yardıma ulaşamayıp ekonomik olarak çöküp isyan bayraklarını çektiler. Daha fazla dayanamayıp Çarlık Rusya devrildi ve yerine SSCB kurularak savaştan çekildiklerini ilan ettiler. Sonuç olarak Almanya istediğine ulaşmış, Çarlık Rusya’yı devirmiş oldu.  

 Osmanlı Devleti, bu savaş içerisinde birçok farklı cephede savaşmıştır. Bir sonraki yazımızda Osmanlı Devleti’nin savaştığı cepheleri sizlerle paylaşacağız. Sitemizden kolaylıklar ulaşabilirsiniz. 

#1.Dunya Savası #Osmanlı Devleti #Türkçe tarih dersleri sitesi
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.
  • Arşivler